Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Burzyńska 16.09.2016

Fascynujące dziedzictwo historyczne Nowej Huty

Gry edukacyjne, spacery szlakami nowohuckich zegarów, przejażdżka autobusem "ogórkiem" czy zdjęcie na tle pieca martenowskiego - to tylko część atrakcji ósmego weekendu pt. "Zajrzyj do Huty".

Gość audycji, kierowniczka oddziału Muzeum Miasta Krakowa, zachęcała do odkrywania tajemnic i sekretów Nowej Huty, która dziś jest dzielnicą Krakowa, ale powstała i rozkwitła w czasach PRL.

- Warto wybrać się 17 lub 18 września na spacer z przewodnikiem lub przejażdżkę legendarnym "ogórkiem"  - mówiła Wąchała-Skindzier. - Zorganizowaliśmy różnorodne atrakcje, np. spotkania warsztatowe dla dzieci pod hasłem "urządzamy nowohuckie mieszkania", zwiedzanie nowohuckich instytucji, które w ten weekend otwierają swoje podwoje, edukacyjne gry miejskie, spacer po terenie kombinatu, który w PRL nosił imię W. Lenina. Można będzie także zajrzeć za kulisy nowohuckiego Teatru Ludowego - wyliczał nasz gość.

Będąca symbolem PRL Nowa Huta jest przykładem typowego dla lat 50. i 60. budownictwa. - Jeśli ktoś zechce zrobić sobie zdjęcie na tle meblościanki "Kowalski" to zapraszam na wystawę "Stale o Nowej Hucie", gdzie fragment ekspozycji poświęcony jest wnętrzom nowohuckim i stylom, w tym meblarstwu i wzornictwu - zapraszała Maria Wąchała-Skindzier.

A gdzie w Nowej Hucie można obejrzeć inne symbole PRL, takie jak pralka "Frania"? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Maria Wąchała-Skindzier (kierownik oddziału "Dzieje Nowej Huty" Muzeum Historycznego Miasta Krakowa)

Data emisji: 16.09.2016

Godzina emisji: 10.23

ab/mg