Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 07.07.2020

"Lato z Radiem" w Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Kiedyś słynne było powiedzenie "częste mycie skraca życie", niektórzy upraszczali, mówiąc "w brudzie cieplej", a jeszcze inni dawali przykład, że "krowa się nie myje, a żyje".  Dziś w "Lecie z Radiem" odwiedzamy Bydgoszcz, a tam historia mydła i brudu!
Galeria Posłuchaj
  • Wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu cz.1 (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu cz.2 (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu cz. 3 (Lato z Radiem/Jedynka)
Czytaj także

Jak po przestrzeni wieków ludzie dawali sobie radę z brudem najlepiej widać w Muzeum Mydła i Historii Brudu, które zajmuje trzecie miejsce w kategorii Rodzina na Turystycznej Liście Przebojów. Każdy gość może tam własnoręcznie zrobić mydło.

- To duża atrakcja, zwłaszcza dla dzieci, które mogą sobie wybrać kształt, kolor i zapach - mówi Waldemar Bujny. Małgorzata Głogowska zwiedzanie rozpoczęła od łazienki w stylu PRL. Zobaczyć tam można legendarną pralkę Franię. Waldemar Bujny wyjaśnia, co z mydłem miała wspólnego pola Negri i skąd wzięło się powiedzenie, że "wyszedł, jak Zabłocki na mydle".

Mydło ma już długą historię. Powstało na terenie starożytnej Mezopotamii ok. 5 tysięcy lat temu. - Odkryliśmy tam małą czarkę, w której były dwa składniki - popiół i tłuszcz zwierzęcy. Taką papkę wygotowywano i tworzył się ług sodowy - wyjaśnia Mateusz Sewastianik, kustosz. Na tereny obecnej Polski mydło dotarło w okolicach roku 1000. A po wojnach krzyżowych rycerze przywieźli pomysł na łaźnie. Te łaźnie cieszyły się dużym powodzeniem do XV-XVI wieku. Mateusz Sewastianik wspomina, że epidemia dżumy położyła kres łaźniom, gdyż francuscy naukowcy rozpowszechniali tezę, że łaźnie i ciepła woda przyczyniają się do rozwoju epidemii. To oczywista nieprawda, ale ludzie, głównie na zachodzie Europy, na lata przestali się myć. Według kustosza najbardziej brudnym i śmierdzącym krajem była Francja, wschód Europy zaś był raczej czysty. Francuzi, żeby tuszować zapach niemytego ciała, wynaleźli perfumy i intensywnie ich używali.

Jak zrobić mydło wyjaśnia Piotr Jasiek, kierownik muzeum. To trzeba zobaczyć. Opowiada, jak muzeum weszło w posiadanie kolekcji mydeł hotelowych. - Trafiły do Polski ze Stanów Zjednoczonych - mówi. Kolekcja jest atrakcją dla zwiedzających.

***

Lato z Radiem 2020

Dziennikarze radiowej Jedynki, jak co roku, wyruszają w Polskę, by od poniedziałku do soboty, do końca sierpnia odwiedzać najciekawsze turystycznie, historycznie i kulturowo miejsca w całym kraju.

To, które miejsca znajdą się na mapie reporterskich wyjazdów, zależeć będzie od… Słuchaczy biorących udział w plebiscycie Turystyczna Lista Przebojów PL! TLP powstaje dzięki Państwu. Czekamy na zgłoszenia interesujących miejsc w Państwa regionach i pomysłów na spędzanie czasu wolnego dla całych rodzin! Zdjęcia i filmiki pięknych, nieodkrytych dotąd miejsc można przesyłać za pośrednictwem internetowego formularza na stronie turystycznego plebiscytu.

Relacje reporterskie z wyjazdów w wybrane regiony Polski będzie można śledzić na antenie radiowej Jedynki, pod adresem latozradiem.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Przegotowała: Małgorzata Głogowska

Goście: Waldemar Bujny, Mateusz Sewastianik (kustosz Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy), Piotr Jasiek (kierownik Muzeum)

Data emisji: 7.07.2020 r.

Godzina emisji: 9.00 -12.00

ag

.