Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 15.04.2014

Być jak Jan Karski. Gra miejska śladami legendarnego emisariusza

Wcielenie się w postać "kuriera z Warszawy" Jana Karskiego i rozwiązywanie zadań konspiracyjnych dotyczących Polskiego Państwa Podziemnego przewidywała gra miejska "Karski. Misja 1942 r.", którą zorganizowało Muzeum Historii Polski.
Drewniana kładka nad ulicą Chłodną, jedna z czterech tego typu budowli wzniesionych w warszawskim getcieDrewniana kładka nad ulicą Chłodną, jedna z czterech tego typu budowli wzniesionych w warszawskim getcieBundesarchiv Bild 101I-270-0298-14/Wikimedia Commons

Zobacz serwis specjalny II wojna światowa >>>

W rozgrywce na ulicach Warszawy wzięło udział ok. 300 osób z całej Polski, w tym uczniów szkół im. Jana Karskiego. - Chodziliśmy w grupach z tabletami i specjalnymi mapami z punktu do punktu. Musieliśmy wykonywać różne zadania, m.in. ukryć ulotki w kurtkach i w maszynach do pisania - powiedziała uczennica jednego z warszawskich gimnazjum. W jednym z punktów czekał na nich "przedstawiciel" Polskiego Państwa Podziemnego. Słuchali też archiwalnych nagrań z czasów wojny i odgadywali, które z nich jest podsłuchiwane.

W grze można było wcielić się w postać Jana Karskiego, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, w momencie, gdy przygotowywał się do swojej misji w 1942 roku i zbierał informacje na temat sytuacji w okupowanym kraju. Przedostał się następnie do getta warszawskiego oraz obozu w Izbicy Lubelskiej, by pełnić rolę naocznego świadka zagłady Żydów, a później przekazać relację światu.

Andrzej Ferenc czyta książkę Jana Karskiego "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" >>>

- Gracze podążając przez różne miejsca w Warszawie zbierają informacje, by na końcu dotrzeć do symbolicznego dworca. By jak Jan Karski wyjechać do Londynu i wypełnić raport z misji - tłumaczyła Gabriela Sierocińska-Dec z Działu Edukacji Muzeum Historii Polski.

Celem gry było przybliżenie młodym ludziom postaci Jana Karskiego, poznanie zasad funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego oraz sytuacji ludności żydowskiej podczas okupacji. - Forma gry miejskiej jest ciekawa. Dzięki niej te wiadomości dotrą do młodych ludzi i  będą lepiej zapamiętane - dodała Sierocińska-Dec.

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl >>>

Laureatów gry "Karski. Misja 1942 r." poznamy 24 kwietnia, w dniu setnej rocznicy urodzin człowieka, który chciał powstrzymać Holokaust.

Zapraszamy do wysłuchania relacji Doroty Świerczyńskiej.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

tj/pj