Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Chodurski 13.06.2014

Dworak: właściwe finansowanie mediów publicznych to zadanie do wykonania

Przewodniczący KRRiT Jan Dworak podkreślił, że trzeba na nowo przemyśleć rolę mediów publicznych i dostosować ją do zmian społecznych, by jak najlepiej pełniły swoje funkcje.
Posłuchaj
  • 25 lat wolnych mediów. Gościem Jedynki jest przewodniczący KRRiT Jan Dworak (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
  • Sukcesy i zagrożenia polskich mediów - konferencja naukowa z okazji 25 lat wolności (Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

- W "medialnym raju" nie żyjemy, ale na pewno jest to przestrzeń zupełnie inna niż ta, w której poruszaliśmy się jeszcze 25 lat temu, tak bardzo ograniczona wówczas politycznie - powiedział Jan Dworak. Nawiązał w ten sposób do, odbywającej się we Wrocławiu, konferencji naukowej poświęconej zmianom w mediach jakie dokonały się w ostatnim ćwierćwieczu, po odzyskaniu przez Polskę wolności.

Gość Jedynki przytacza ranking dotyczący wolności słowa w środkach przekazu. Wynika z niego, że Polska jest na wysokim 19 miejscu. - Wyprzedzają nas na przykład Czechy czy Estonia, ale my, według tych danych, wyprzedzamy USA - mówi.

- Choć obecne media są pluralistyczne i zapewniają szerokie spektrum, także ideowe, to problemów nie brakuje - przyznaje Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Wciąż, na przykład istniej w kodeksie karnym przepis penalizujący odpowiedzialność za "naruszenie dobrego imienia". (...) Rozwiązaniem w takiej sprawie powinien być proces cywilny a nie karny - mówi Dworak. -Wolność słowa, której powinny służyć media, jest źrenicą naszej kultury - podkreśla.

Innym bardzo ważnym problemem jest brak wciąż nowoczesnej ustawy medialnej.

Gość Jedynki podkreśla, że KRRiT nie ma inicjatywy legislacyjnej i w związku z tym nie może przedstawiać projektów ustaw dotyczących mediów. - My dużo robimy w zakresie eksperckim, by pomagać odpowiednim instytucjom państwa w tym zakresie, ale nie możemy niestety popchnąć tej sprawy do przodu. (...) Serce mi się kraje, bo wiem, że można by to (projekt ustawy medialnej) zrobić szybciej - mówi Dworak. Dodaje, że w ministerstwie kultury jest obecnie "dopinany" projekt ustawy, który, jego zdaniem, jest bardzo nowoczesny i ciekawy. - Kiedy parlamentarzyści wezmą go na warsztat to już nie jest pytanie do mnie - dodaje szef KRRiT.

Jan Dworak zwraca także uwagę, na potrzebę przyspieszenia cyfryzacji mediów. - Musimy znaleźć się wszyscy, łącznie z Polski Radiem, w tej przestrzeni cyfrowej, bo tylko wtedy będzie można właściwie zagospodarować te wielkie zbiory programowe, które są, jak i racjonalnie gospodarować majątkiem - ocenia. Przypomina, że Polskie Radio jest prekursorem cyfryzacji, jeśli chodzi o polską radiofonię. - Będziemy na tej drodze robić konsekwentnie dalsze kroki - podkreśla.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

We Wrocławiu zakończyła się międzynarodowa konferencja naukowa "Zmiana w mediach i demokracja: 25 lat wolnych mediów i sfery publicznej w Europie Środkowej i Wschodniej".

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

mc/asz