Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 02.07.2014

Pijany Polak za kierownicą. "Wiara w ustawę problemu nie rozwiąże"

- Jako społeczeństwo oczekujemy, ze ktoś inny rozwiąże problem alkoholu na drogach. Że zrobi to władza za pomocą zaostrzania kar czy kontroli drogowych. A przecież problemy społeczne załatwia się tam, gdzie one występują: w rodzinie, gronie przyjaciół, sąsiadów - powiedział w Jedynce Maciej Wroński, prezes Towarzystwa Trzeźwości Transportowców.
W Polsce prawo o ruchu drogowym zabrania kierowania pojazdem (...) w stanie po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholuW Polsce prawo o ruchu drogowym zabrania "kierowania pojazdem (...) w stanie po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu"Eli Christman/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)
Posłuchaj
  • Powstrzymaj pijanego kierowcę - debata w Jedynce (Popołudnie z radiową Jedynką)
Czytaj także

Co trzeci Polak przyznaje, że widział pijane osoby kierujące pojazdami mechanicznymi. Rzadko reagujemy z obawy przed zemstą lub posądzeniem o donosicielstwo. - A przecież to działanie w interesie tej osoby, którą znamy i jej potencjalnych ofiar - podkreśla Krzysztof Brzózka , dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Bartłomiej Morzycki , prezes Partnerstwa Dla Bezpieczeństwa Drogowego zaznacza, że elementem odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu jest również planowanie. Jeśli więc wybieramy się na imprezę czy uroczystość, trzeba zaplanować, kto będzie prowadził w drodze powrotnej, a tym samym - nie pił.

Niestety, choć po każdej tragedii spowodowanej przez pijanego kierowcę, odżywają gorące debaty, to trudno znaleźć sposób, który zadziała na każdego sprawcę. Co proponowali goście radiowej Jedynki? Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz .

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz, pg)