Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Artur Jaryczewski 03.07.2014

"Nie" dla narkotyków. PaT, czyli życie bez uzależnień

- Promujemy wśród młodych osób modę na życie bez uzależnień - mówił w radiowej Jedynce inspektor Grzegorz Jach, twórca programu "Profilaktyka a Ty". Od środy w Koninie odbywa się IX Ogólnopolski Przystanek PaT.
Inspektor Grzegorz Jach w studio JedynkiInspektor Grzegorz Jach w studio JedynkiPolskie Radio/Wojeciech Kusociński
Posłuchaj
  • Inspektor Grzegorz Jach o programie "Profilaktyka a Ty" (Popołudnie z Jedynką)
  • Czym grozi przygoda z narkotykami - z uczestnikami Przystanku PaT rozmawiał Patryk Michalski (Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

Przystanek PaT potrwa do niedzieli, weźmie w nim udział ok. tysiąca osób z całej Polski. W jego trakcie młodzież będzie uczestniczyć w warsztatach artystycznych i edukacyjno-profilaktycznych. Warsztaty prowadzone będą przez zawodowych instruktorów z Brazylii, Niemiec, Słowacji i Polski. Zaplanowano też prezentacje filmowe, spotkania z ludźmi sportu i kultury, oraz pokazy ponad 20 przedstawień teatralnych młodzieżowych teatrów profilaktycznych grup PaT.

- Chodzi o to, żeby profilaktyka nie była nudna, żeby ona nie była pogadanką i ulotką. Żeby profilaktyka mogła kojarzyć się z czymś fajnym. Jeżeli jest to twórcze, to wierzę, że jest to coś fajnego, bo ci młodzi ludzie chcą to robić. Chcą pisać scenariusze, chcą je realizować, chcą grać teatr, chcą robić telewizję, również radio. Tych warsztatów jest całe mnóstwo - podkreślił gość "Popołudnia z Jedynką".

Badania pokazują, że od 20 do blisko 40 proc. młodzieży w wieku gimnazjalnym i starszym ma kontakt z narkotykami. Grzegorz Jach powiedział, że młodym ludziom trzeba pokazać alternatywą drogę, aby nie musieli sięgać po środki psychoaktywne. - Trzeba uwierzyć w młodych ludzi, trzeba im dać pole do działania, trzeba dać im pole do kreatywności, do rozwoju. Nie hamować, tylko otwierać. Jestem przekonany, że zjawisko narkomanii, że zjawisko uzależniania od środków psychoaktywnych tutaj będzie się bardzo chwiało - zaznaczył inspektor.

- Bardzo trudno jest wrócić. Jeżeli już dziecko wchodzi w uzależnienie, to pomoc jest utrudniona. My mówimy o profilaktyce, żeby nie trzeba było resocjalizować, żeby ograniczać inicjację. Ale, żeby to się stało, to trzeba z młodym człowiekiem rozmawiać, trzeba mieć dla niego czas i trzeba w niego uwierzyć. PaT to jest głos młodzieży w profilaktyce - mówił gość radiowej Jedynki.

Program Komendy Głównej Policji "Profilaktyka a Ty" adresowany jest głównie do młodzieży powyżej 14 roku życia. Adresatami działań są też rodzice uczniów szkół ponadpodstawowych, studenci, pedagodzy, animatorzy pracy z młodzieżą i samorządowcy. Od początku programu wzięło w nim udział ponad 160 tys. osób. Zwieńczeniem działań jest coroczne spotkanie w jednym z miast Polski.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(aj)