Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Izabela Zabłocka 16.07.2014

Polski dłużnik bezkarny, bo komornik nieskuteczny?

Tylko 8-12 proc. wszystkich spraw komorniczych kończy się udaną egzekucją, czyli pełną spłatą długu. Do Sejmu wpłynęła nowelizacja ustawy, która ma zwiększyć efektywność odzyskiwania wierzytelności.
Polski dłużnik bezkarny, bo komornik nieskuteczny?sxc.hu
Posłuchaj
  • Ligia Krajewska z PO i Jacek Bogiel, Komornik Sądowy o zmianach w prawie zwiększających skuteczność egzekucji komorniczych (radiowa Jedynka/"Popołudnie z Jedynką")
Czytaj także

Poselski projekt zmian trafił już do odpowiedniej komisji. Pierwsza dyskusja nad propozycją odbędzie się prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu. Posłanka PO Ligia Krajewska tłumaczy w "Popołudniu z Jedynką", że to właśnie złe statystyki pracy komorników zmobilizowały parlamentarzystów do zmiany prawa. Posłanka zwraca uwagę, że wszędzie w Europie efektywność egzekucji długów jest wyższa. Krajewska widzi kilka przyczyn takiej sytuacji. Jej zdaniem, w Polsce jest za mało komorników, bo jeden przypada na 30 tysięcy osób. W innych krajach, ten współczynnik wynosi 1:25 tysięcy.

Ważniejszym problemem według posłanki jest jednak struktura sektora komorniczego. W Polsce działają ogromne kancelarie, które obsługują wiele spraw jednocześnie. - Być może w tej wielkości jest problem - mówi Krajewska. 
Posłowie zaproponowali więc obostrzenia, które mają zmusić komorników do większej efektywności. Kancelarie mające do 2 tysięcy spraw powinny osiągnąć skuteczność 35 proc. za półrocze poprzedzające okres rozliczeniowy. Ci, którzy mają więcej spraw, zobowiązani będą do skuteczności na poziomie 40 proc. Jeśli kancelaria nie wykona tego limitu, to nie będzie mogła przyjąć kolejnych postępowań. - Takie zmiany spowodują, że sprawy skumulowane w kilku kancelariach trafią do pojedynczych komorników - tłumaczy Krajewska.

Jacek Bogiel, Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy Woli ma duże wątpliwości, czy takie normy są w ogóle możliwe do zrealizowania. Jego kancelaria zatrudnia 160 pracowników i ma 22 proc. skuteczności. - Każdemu z nas zależy na tym, żeby była wyższa - mówi Bogiel i podkreśla, że "nikt teraz nawet nie zbliża się do 35 proc. skuteczności, bo większość dłużników nie ma pieniędzy". Bogiel przypomina, że "jeśli komornik prowadzi bezskuteczną egzekucję, to nie zarabia, a nawet w wielu przypadkach musi dołożyć do takiej sprawy".

Według niego, "każdy komornik w Polsce jest wyposażony w całą masę środków, by odnaleźć majątek dłużnika, a sprawnemu komornikowi wystarczy tydzień, żeby poznać sytuację majątkową dłużnika". Skąd więc ta niska skuteczność? Zdaniem Bogiela, "80 proc. osób, z których nie udaje się ściągnąć długu, nie pracuje i nie ma majątku".

Gość Jedynki proponuje więc, by posłowie zmienili jednak proponowane zapisy, bo są one nierealistyczne. - Chciałbym mieć 40% skuteczności, ale nie za wszelka cenę - podsumowuje Bogiel.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

iz