Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Artur Jaryczewski 23.07.2014

Wiceminister zdrowia: skrócimy kolejki do lekarzy, usprawnimy leczenie nowotworów

Sławomir Neumann mówił w radiowej Jedynce, że nowe projekty ustaw, które zostały przygotowane przez resort zdrowia zmniejszą kolejki do lekarzy specjalistów oraz usprawnią leczenie onkologiczne. - To, co przygotowaliśmy jest naprawdę do sprawdzenia - zaznaczył.
Sławomir Neumann w studiu radiowej JedynkiSławomir Neumann w studiu radiowej JedynkiWojciech Kusiński/Polskie Radio
Posłuchaj
  • Sławomir Neumann o tzw. pakiecie ustaw kolejkowych (Popołudnie z Jedynką)
  • Posłowie o pakiecie tzw. ustaw kolejkowych-onkologicznych - relacja Agnieszki Rucińskiej (Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

Pakiet tak zwanych ustaw kolejkowych-onkologicznych jest już w Senacie. We wtorek odbyło się jego trzecie czytanie w Sejmie i jeszcze na tym posiedzeniu parlamentu ma być uchwalony. Tak szybkiemu przyjmowaniu ustaw sprzeciwia się opozycja, która podkreśla, że nie może dokładnie zapoznać się z założeniami poszczególnych projektów. - Czas pracy szybki, ale pamiętajmy, że za chwilę posłowie i senatorowie zaczynają wakacje, a my bardzo chcieliśmy zdążyć przed wakacjami z tą legislacją, aby w sierpniu obowiązywało już nowe prawo - mówił w "Popołudniu z Jedynką" Sławomir Neumann.

Ustawy mają zmniejszyć kolejki do lekarzy specjalistów i usprawnić leczenie onkologiczne. Wiceminister zdrowia poinformował, że pacjenci, u których lekarz podejrzewa nowotwór albo go zdiagnozuje, będą dostawać Kartę Leczenia Onkologicznego. Na jej podstawie będą korzystać z szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania. Zwiększona będzie rola lekarza pierwszego kontaktu w zlecaniu badań i wykrywaniu nowotworów.

Opozycja uważa, że nowe ustawy nie wpłyną na polepszenie sytuacji w służbie zdrowia. - To, co przygotowaliśmy jest naprawdę do sprawdzenia. Za rok o tej porze będzie można nas dokładnie rozliczyć. To, co mówimy, to są policzalne rzeczy. Jeżeli lekarz rodzinny zauważy u pacjenta jakąś niebezpieczną zmianę i ewentualność choroby, to w ciągu dziewięciu tygodni będzie on zdiagnozowany i będzie rozpoczęte leczenie. To jest twarda liczba - dziewięć tygodni. To będzie do sprawdzenia - zaznaczył Neumann.

- Przygotowaliśmy ten projekt, wiedząc jakie mamy zasoby lekarzy, jakie mamy zasoby finansowe i zasoby jak chodzi o sprzęt itd. Analizowaliśmy krok po kroku wszystkie nasze słabe i mocne strony, jakie mamy w ochronie zdrowia i uznaliśmy, że termin dziewięciotygodniowy jest do zrealizowania. (…) Z kolejkami do lekarzy specjalistów jest tak samo. Uważam, że nasz projekt da gwarancje ich skrócenia - zapewniał gość Jedynki.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

(aj, pg)