Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Petar Petrovic 18.09.2014

Polscy młodzi naukowcy jednymi z najlepszych w UE

- Naukowcowi do osiągnięcia sukcesu nie wystarczy talent, ale potrzebna jest przede wszystkich ciężka praca. Trzeba być też odpornym na to, że w tym zawodzie jest więcej porażek niż sukcesów - oceniał w "Popołudniu z radiową Jedynką" prof. Jan Madej, przewodniczący krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, szef Komitetu Organizacyjnego EUCYS (Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej 2014).
Polscy młodzi naukowcy jednymi z najlepszych w UEEast News/Glow Images
Posłuchaj
  • Prof. Jan Madej o sukcesach polskich młodych naukowców (Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

Prof. Jan Madej z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego, mówił w radiowej Jedynce, że finały tegorocznego konkursu dla młodych naukowców odbędą się w Warszawie. Jego zdaniem jest to uznanie starań naszych naukowców, gdyż młodzi ludzie w Polsce "mają znakomite pomysły”.

- Mają oni zapał, chęć poznawania świata, rozwiązywania różnego rodzaju problemów - dodał. Zwracał uwagę, że jeśli spojrzeć na ich sukcesy na przestrzeni lat w tym konkursie, to Polska zajmuje trzecie miejsce, po Niemczech i Wielkiej Brytanii.

- To pokazuje, że nie mamy żadnych kompleksów, nie mamy się czego wstydzić - podkreślał w "Popołudniu z radiową Jedynką" prof. Jan Madej.

Mówił, że to prawda, iż wciąż wielu młodych naukowców po osiągnięciu sukcesu wyjeżdża za granicę, ale do rozwoju naukowego też potrzebne są wyjazdy i przebywanie w różnych ośrodkach na świecie. - To nie oznacza konieczności zerwania kontaktów i emigracji. Najlepsi informatycy nie mają do tego żadnego powodu, gdyż mają świetny warsztat pracy i mogą rozwijać się w każdym miejscu. Inaczej jest wśród chemików i fizyków, gdyż wciąż w różnych miejscach na świecie są lepsze niż w Polsce laboratoria - oceniał w radiowej Jedynce.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

pp/ag