Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 02.12.2014

Konkurs "Człowiek bez barier" - oni zarażają dobrymi praktykami

Każdy dzień jest dla nich wyzwaniem, ale kochają życie i mimo swoich ograniczeń pomagają innym. - Bez wsparcia nie moglibyśmy działać - podkreślają laureaci XII edycji konkursu.
Janusz Świtaj, pracownik Fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko został laureatem głównej nagrody Człowiek bez barier 2014Janusz Świtaj, pracownik Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" został laureatem głównej nagrody "Człowiek bez barier 2014"PAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
  • Laureaci konkursu "Człowiek bez barier" o swoim życiu i działalności (Popołudnie z Jedynką)
  • O znaczeniu konkursu "Człowiek bez barier" mówią: wyróżniona Małgorzata Hałas-Koralewska, szef Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski i Anna Dymna (Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

Janusz Świtaj, autor książki "Dwanaście oddechów na minutę", w wieku 18 lat uległ wypadkowi. Uszkodzony kręgosłup nie pozwala mu się samodzielnie poruszać, a nawet oddychać. Uzależniony od respiratora, skazany na życie w szpitalnych oddziałach intensywnej terapii, zwrócił się do sądu o zgodę na eutanazję. Dopiero nowoczesny sprzęt pozwolił mu wrócić do domu, podjąć studia i pracę. - Dziś mogę swoje marzenia realizować, ciągle też rodzą się nowe, do których będę dążył - mówi zwycięzca 12. konkursu "Człowiek bez barier".

Wyróżnienie otrzymał chory na postępujący zanik mięśni Bartosz Skrzyński. - Lekarze w wieku 15 lat wysyłali mnie na tamten świat, dziś mam 35 i jeszcze nie powiedziałem ostatniego słowa - zaznacza.

Goście Jedynki podkreślają, że są przykładem tego, jakie znaczenie ma wyciągana do niepełnosprawnych pomocna dłoń. Janusz Świtaj nie mógłby funkcjonować bez wsparcia rodziców oraz asystenta. Z kolei Bartosz Skrzyński, który jest rzecznikiem miasta Wrocławia ds. osób niepełnosprawnych, bez wsparcia innych nie mógłby wypełniać swoich zadań. - Najtrudniejsza do pokonania jest bariera mentalna, to z nią musimy się mierzyć, wciąż więc potrzebne są kampanie społeczne - wyjaśnia i dodaje, że w Polsce dużo zmieniło się w ciągu ostatnich lat i są sytuacje, w których inne europejskie kraje wypadają gorzej. Wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego dodaje, że "pomaganie innym sprawia, że chce mu się chcieć".

Bartłomiej
Bartłomiej Skrzyński - zdobywca wyróżnienia w konkursie "Człowiek bez barier". Fot. PAP/Paweł Supernak

XII Gala wręczenia nagród laureatom 12. konkursu "Człowiek bez barier" odbyła się 2 grudnia w Zamku Królewskim w Warszawie. Konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji odbywa się pod patronatem prezydentowej Anny Komorowskiej. Celem konkursu jest promocja osób z niepełnosprawnością, których społeczna aktywność, zaangażowanie i postawa są przykładem dla innych i motywacją do przełamywania barier w życiu codziennym.

Radiowa Jedynka była patronem medialnym konkursu.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką
Rozmawiała: Kamila Terpiał-Szubartowicz
Goście: Janusz Świtaj - zwycięzca konkursu "Człowiek Bez Barier" i laureat tego konkursu Bartosz Skrzyński

Materiał dźwiękowy przygotował: Patryk Michalski

Data emisji: 2.12.2014

Godzina emisji: 15.00 - 19.00

(asz, ac)