Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Juliusz Urbanowicz 05.01.2015

Spór o poziom płac i warunków pracy w Polsce

Pracownicy są bezwzględnie wykorzystywani przez pracodawców – twierdzą związkowcy i obrońcy pracobiorców. Koszty pracy są za duże – oceniają środowiska pracodawców. Kto ma rację?
W Polsce nadal brakuje rozwiniętego rynku pracy, a dysproporcje płac między kadrą zarządzającą a pracownikami należą do najwyższych w EuropieW Polsce nadal brakuje rozwiniętego rynku pracy, a dysproporcje płac między kadrą zarządzającą a pracownikami należą do najwyższych w EuropieGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O wysokości płac i warunkach pracy: Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność, dr Ryszard Bugaj, ekonomista z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN, poseł Marcin Święcicki (PO), członek sejmowej Komisji Finansów Publicznych, Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
Czytaj także

- Dysproporcje płacowe między kadrą zarządzającą a pracownikami są w Polsce zbyt duże, największe w Europie, to już wręcz patologia, szeregowi pracownicy mówią, że są bezwzględnie  wykorzystywani, mają nadmiernie wyśrubowane zadania – powiedział Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność.

- Rzeczywiście, widać wynaturzenie w zarobkach, ale zostały zwiększone ulgi rodzinne, kwoty wolne od podatku – te zmiany idą w dobrym kierunku. Mimo kryzysu, państwo podwyższa płacę minimalną, stara się zmniejszać bezrobocie – żeby pracownicy mogli wybierać na rynku lepsze oferty zatrudnienia – podkreślał dr Marcin Święcicki, ekonomista i polityk PO, członek sejmowej komisji finansów publicznych. - Wyprzedziliśmy już Węgry, Czechy, Słowację, jest nam bliżej do krajów zachodnich, jeśli idzie o poziom płacy minimalnej – dodał poseł.

- Koszty przy zatrudnieniu wynoszą 60 groszy za każdą wypłaconą pracownikowi złotówkę – stwierdził z kolei Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Dlatego wiele firm, jego zdaniem, nie decyduje się na etatowe zatrudnianie części lub wszystkich swoich pracowników. Dotyczy to zwłaszcza małych i średnich firm, które wypracowują 60 proc. naszego PKB. - Jeśli obniżymy koszty pracy, to będzie u nas 3 mln przedsiębiorców i się poprawi rynek pracy, przepisy nie zmienią go natomiast na lepsze - podsumował Pawlak.

- Kwestionuję tezę, że koszty pracy w Polsce są za duże, doszliśmy do pewnej granicy i nie da się już obronić takiej tezy - powiedział dr Ryszard Bugaj, ekonomista z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN. Jego zdaniem, sytuację pogarsza istnienie "degresywnego systemu podatków". – Po opodatkowaniu dysproporcja miedzy bogatymi a biednymi jest jeszcze większa niż przed odjęciem podatków – ocenił Bugaj. Natomiast kwoty wolne od podatków są – według ekonomisty -"skandalicznie małe".

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Alfred Bujara (przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność), dr Ryszard Bugaj (ekonomista z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN), Marcin Święcicki (PO, członek sejmowej Komisji Finansów Publicznych), Mariusz Pawlak (główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców)

Data emisji: 5.01.2015

Godzina emisji: 16.28

ju/pg