Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 22.01.2015

Kronika Powstania Styczniowego dostępna na płytach

Przez cały 2013 rok - rok jubileuszowy, w którym minęło 150 lat od powstania styczniowego - na antenie Radiowej Jedynki nadawaliśmy dźwiękową historię tamtych wydarzeń.
Powstańczy oddział - fragment okładki albumu Kronika Powstania StyczniowegoPowstańczy oddział - fragment okładki albumu "Kronika Powstania Styczniowego"Polskie Radio
Posłuchaj
  • Kronika Powstania Styczniowego dostępna na płytach (Popołudnie z Jedynka)
Czytaj także

W Kronice Powstania Styczniowego , złożonej z 68 audycji, autorzy cyklu Dorota Truszczak i Andrzej Sowa oddali głos wielkim dowódcom i szeregowym żołnierzom.

- Rozpoczynając pracę byliśmy przerażeni - wspomina dziennikarka Jedynki - ale nie ogromem pracy, tylko tym, czy wytrzymają to nasi słuchacze. Do tej pory w mediach nikt czegoś takiego nie zrobił - podkreśla.

/

Dorota Truszczak dodaje, że w każdym z odcinków wykorzystano wiedzę współczesnych historyków, archiwalne materiały radiowe oraz - co szczególnie ją cieszy - "wywiady" z uczestnikami styczniowych wydarzeń. - Mogłam rozmawiać i z Romualdem Trauguttem, i z Anną Pustowójtówną, i z Aleksandrem Wielopolskim. Nasi starsi słuchacze podkreślali, że przez tę unikatową formułę czuli jakby uczestniczyli w wydarzeniach, które działy się wczoraj - podkreśla.

 

Powstanie Styczniowe - serwis specjalny Polskiego Radia

Patronat nad cyklem radiowym objął prezydent Bronisław Komorowski, a całość ukazała się w postaci albumu płytowego. - Liczę na to, że zainteresuje się nim Ministerstwo Edukacji Narodowej i Kronika znajdzie się we wszystkich bibliotekach szkolnych - mówił 22 stycznia, w 152. rocznicę wybuchu powstania, Maciej Klimczak z Kancelarii Prezydenta.

- - -
Powstanie styczniowe, największy zryw niepodległościowy XIX wieku, rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego. Objęło tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej. Jak oceniają historycy, podczas powstania miało miejsce ponad tysiąc starć, a w siłach polskich uczestniczyło w sumie ok. 200 tys. osób.
HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>
Jego pierwszym przywódcą był Ludwik Mierosławski, który jednak po miesiącu utracił tę funkcję. Później dyktatorami powstania byli Marian Langiewicz i Romuald Traugutt, który stał się tragicznym symbolem zrywu. Aresztowany na skutek denuncjacji i więziony na Pawiaku został skazany przez rosyjski sąd wojskowy na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano na stokach Cytadeli Warszawskiej 5 sierpnia 1864 roku.
Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje m.in. konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje i aktywna rusyfikacja. Za udział w powstaniu władze carskie skazały na śmierć ok. 700 osób. Na zesłanie skazano co najmniej 38 tys. osób.

***

Przygotowała: Ewa Syta
Data emisji: 22.01.2015
Godzina emisji: 15.00-19.00
Materiał został wyemitowany w audycji "Popołudnie z Jedynką".

(asz)