Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Kamińska 16.10.2012

Głód nie pojawia się znienacka

Na świecie co siódma osoba cierpi z powodu niedożywienia. Miliard osób cierpi z powodu głodu – wynika z danych międzynarodowych organizacji.
Filipiny: Światowy Dzień Żywności. Mężczyzna próbuje, jak smakuje gotowana potrawaFilipiny: Światowy Dzień Żywności. Mężczyzna próbuje, jak smakuje gotowana potrawaPAP/EPA/ROLEX DELA PENA

Justyna Stępień z Polskiej Akcji Humanitarnej oceniła w Jedynce, że wadliwy jest system dystrybucji żywności. Według banków żywności jedna trzecia żywności nadającej się do spożycia trafia na śmietnik. Oczywiście nie tylko nastawienie do żywności w bogatych społeczeństwach jest przyczyną głodu: to także ubóstwo, konflikty zbrojne, niedostatki gospodarki.

Według gościa Jedynki, ludzie zagrożeni tą plagą powinni wziąć sprawy w swoje ręce. Są na to sposoby: uczenie nowych sposobów uprawy ziemi, wyposażanie w narzędzia. Pracowniczka PAH podkreśla, że wszyscy, którzy dostaną taką możliwość, wolą być niezależni, a nie zdawać się na pomoc. Gość Jedynki zaznacza, że pomoc w formie darów jest nadal potrzebna, jeśli istnieje zagrożenie życia. Należy jednak starać się, by ludzie byli w stanie poradzić sobie sami, a przede wszystkim by do ostatecznej klęski nie doszło.

PAH zaprasza na swoją stronę, do podpisania petycji w sprawie przyjęcia przez Polskę "Karty na rzecz wyeliminowania ekstremalnego głodu". Mówi ona o działaniu prewencyjnym, przypomina o potrzebie rozwiązywania konfliktów zbrojnych. Dokument ma uwrażliwić na sprawy głodu rządy, w tym nasz krajowy.

Tegoroczny Światowy Dzień Żywności, przypadający właśnie 16 października, odbywa się pod hasłem wsparcia dla kooperatyw rolniczych. To rolnictwo małoobszarowe, rodzinne.

Rozmawiał Paweł Wojewódka

agkm