Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 17.05.2013

Siedem Sióstr, czyli Moskwa z wysokości

- Moskwa to miasto wysokościowców, które powstawały w latach 40. XX wieku. Siedem budynków przypominających warszawski Pałac Kultury i Nauki zbudowano na polecenie Józefa Stalina - opowiada korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Dom mieszkalny na Wybrzeżu Kotielniczeskim.Dom mieszkalny na Wybrzeżu Kotielniczeskim. Wikimedia Commons/domena publiczna

Nasz moskiewski korespondent, Maciej Jastrzębski prowadził w minionym tygodniu słuchaczy Jedynki podziemnymi korytarzami Moskwy. Słuchaliśmy legend o moskiewskim metrze, odkrywaliśmy podziemne budowle, szukaliśmy powiązań między historią Kremla a Biblią i próbowaliśmy rozszyfrować tajemnice białej gliny, D6 i Metra 2. Na zakończenie tej podróży - wychodzimy na powierzchnię, a nawet wdrapujemy najwyżej, jak się da.

Jak się okazuje radzieccy architekci naukę czerpali z amerykańskich doświadczeń. - Już w 1937 roku do Nowego Jorku pojechał cały sztab naukowców. Inżynierowie i architekci oglądali Empire State Building zdając sobie sprawę, że to najwyższy budynek na świecie - potwierdzają historycy Natalia Duszkina i Antonina Minina.

Siedem Sióstr to: Wieżowiec na Placu Kudrinskim, dom mieszkalny na Wybrzeżu Kotielniczeskim, Hotel Leningradzki, Kwatera Głowna MSZ, Uniwersytet Moskiewski, dawny Hotel Ukraina (dziś Radisson Royal) i budynek Czerwone Wrota czyli Ministerstwo Rolnictwa, którego część stanowią też lokale mieszkalne.

- Gdyby ziściły się wszystkie marzenia Stalina o nowej Moskwie, miasto wyglądałoby dziś inaczej; szerokie ulice, wysokościowce w kształcie azteckich piramid i centra rozrywkowe przypominające latające talerze. Moskwa miała być miastem ładu, przestrzeni i nowoczesności - podsumowuje Maciej Jastrzębski.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!