Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Artur Jaryczewski 01.07.2013

Opiekunowie osób niepełnosprawnych tracą świadczenia

Tomasz Wardach z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej mówił w Jedynce, że zmiany spowodowane są oszczędnościami budżetowymi.
Posłuchaj
  • Tomasz Wardach o świadczeniach pielęgnacyjnych (Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

Część osób, które dotąd zasiłki pielęgnacyjne otrzymywały, straci je. Ale ci, którzy spełnią zaostrzone kryteria, otrzymają wyższe świadczenia. Tomasz Wardach mówił w "Popołudniu z Jedynką", że pieniądze trafią do rodzin, które są w najtrudniejszej sytuacji dochodowej. - Zmiany, które weszły w życie 1 lipca, spowodowane zostały przede wszystkim ograniczonymi środkami budżetowymi, które na świadczenia opiekuńcze przeznaczono. Zdecydowano o takim lokowaniu świadczeń, by otrzymywały je osoby i rodziny w najtrudniejszej sytuacji dochodowej. Wprowadzono pewnego rodzaju modyfikację zasad przyznawania świadczeń. Kluczowe jest to, kiedy niepełnosprawność powstała - podkreślił urzędnik ministerstwa pracy i polityki społecznej.

Świadczenie pielęgnacyjne (820 złotych), niezależnie od dochodu w rodzinie, będzie przysługiwać rodzicom niepełnosprawnych dzieci. Otrzymają oni to świadczenie, jeśli niepełnosprawność powstała przed pełnoletniością lub zakończeniem edukacji dziecka. Ta forma pomocy ma systematycznie wzrastać, aż do osiągnięcia wysokości najniższego wynagrodzenia.

Natomiast opiekunowie osób, które stały się niepełnosprawne w dorosłości, stracą świadczenie pielęgnacyjne, ale będa mogły otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 złotych miesięcznie. Jednak tu warunki są znacznie ostrzejsze: dochód w obu rodzinach, podopiecznego i opiekuna, nie może przekraczać 623 złotych na osobę.

"Popołudnie z Jedynką" - od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

aj