Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 31.07.2013

Pat w Komisji Trójstronnej: wszyscy chcą rozmawiać, a dialogu nie ma

- Ze strony Business Centre Club już co najmniej od sześciu lat podnosimy argument, by tryb pracy w Komisji Trójstronnej przenieść z metody wiecowej na metodę negocjacyjną, bo ta wymaga rozmowy na argumenty - powiedział Wojciech Warski wiceprzewodniczący Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.
Pat w Komisji Trójstronnej: wszyscy chcą rozmawiać, a dialogu nie maGlow Images/East News

Pod koniec czerwca trzy centrale związkowe: Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych zerwały w środę posiedzenie Komisji Trójstronnej i zawiesiły swój udział w jej pracach do czasu spełnienia postulatów - m.in. dymisji ministra pracy. Związkowcy uważają, że dialog w Komisji Trójstronnej jest fikcją, ponieważ rząd i pracodawcy zawarli koalicję przeciwko stronie związkowej.

- Zarzucono nam, że nie dotrzymujemy danego związkom słowa. To nieprawda, zaprzeczamy temu pomówieniu i konsekwentnie wyciągamy rękę do zgody, bo tylko rzeczową dyskusją, która uwzględnia interesy obu stron, jesteśmy w stanie coś wypracować. Natomiast związki na Komisji Trójstronnej stwierdzają, że albo przyjmujemy ich stanowisko, albo nie ma dialogu. W ten sposób nie można rozumować - powiedział Wojciech Warski, ekspert ds. gospodarki z BCC, wiceprzewodniczący Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.

Jego zdaniem przejście obrad Komisji na metodę negocjacyjną pozwoli rozmawiać o faktach, a nie mitach i niepotwierdzonych danych.

Jerzy Kłosiński, redaktor naczelny "Tygodnik Solidarność" uważa, że w KT związki są i zawsze będą w mniejszości na skutek porozumienia między pracodawcami a rządem. - Wszystko wskazuje na to, że rząd lobbował w imieniu pracodawców. Wszystko, co strona pracodawców żądała, zostało przez rząd zrealizowane - powiedział odnosząc się do uchwalenia przez rząd ustawy o elastycznym czasie pracy.

W rozmowie z Zuzanną Dąbrowską przypomniał, że premier donald Tusk obiecywał wysłuchanie uwag związkowców, ale gdy do spotkania doszło ustawa była już gotowa. - Europejska i międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych wystosowały do premiera list podkreślając, że sposób procedowania tej ustaw był nie do przyjęcia i jest ona niezgodna z unijnymi dyrektywami co do czasu rozliczeniowego - podkreślił.

Czy pracodawcy są w Polsce w uprzywilejowanej pozycji? Z jaką propozycją wyszli pracodawcy do związkowców? I czego ci ostatni oczekują? Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)