Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 15.08.2013

3 mld mniej dla MON. Siemoniak: liczę, że strata zostanie nadrobiona

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy okołobudżetowej, który zakłada, że wskaźnik 1,95 proc. PKB, który gwarantuje stałe środki na obronność, zostanie zawieszony do końca roku.
Minister obrony narodowej Tomasz SiemoniakMinister obrony narodowej Tomasz SiemoniakPAP/Rafał Guz
Posłuchaj
  • Rozmowa Pawła Wojewódki z ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem i szefem Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysławem Gocułem podczas obchodów Święta Wojska Polskiego (Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

W praktyce oznacza to, że Ministerstwo Obrony Narodowej straci ok. 3 mld zł. Budżet obronny będzie więc wynosił 28,277 mld zł.
- Sytuacja jest jasna, jeśli nie ma tych pieniędzy w budżecie, to po prostu ich nie ma - komentuje sprawę minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Gość audycji "Popołudnie z Jedynką" podkreśla, że ministerstwo przygotowało "oszczędnościowy scenariusz", w którym starano się tak podzielić pieniądze, by wojsko "ucierpiało jak najmniej".
- I tak w perspektywie ostatnich lat jesteśmy krajem w NATO, w którym zanotowano największy wzrost wydatków na obronność dzięki wprowadzonej w 2001 roku formule 1,95 proc. PKB. Liczę, że oszczędności będą dotyczyły tylko tego roku, a strata zostanie nadrobiona w ciągu najbliższych lat - zaznacza gość Pawła Wojewódki.
Na ten temat wypowiadał się w radiowej Jedynce również prezydent Bronisław Komorowski>>>
Podczas obchodów Święta Wojska Polskiego w Warszawie Bronisław Komorowski powiedział, że "odchodzimy od nadgorliwie, nieopatrznie ogłoszonej w 2007 roku polityki ekspedycyjnej". - Koniec łatwej polityki łatwego wysyłania żołnierzy polskich na antypody świata - oświadczył.
Zdaniem Tomasza Siemoniaka, "to bardzo słuszne słowa". - Głównym zadaniem naszej armii jest obrona terytorium RP. Tak jak NATO zostało powołane do tego, by bronić terytorium państw członkowskich - podkreśla minister.
W audycji został także poruszony temat zmian w systemie dowodzenia armią, które wejdą w życie 1 stycznia 2014 roku. O reformie opowiadał Siemoniak, a także drugi gość Pawła Wojewódki - szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Gocuł. Wysłuchaj całej audycji!