Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 26.09.2013

Piotr Pacewicz: Anna Grodzka to postać doskonale operowa

Warszawska Opera Kameralna zamierza wystawić w przyszłym roku operę o Annie Grodzkiej, transseksualnej posłance Ruchu Palikota. Libretto do dzieła napisać mają wspólnie Marta Konarzewska i Piotr Pacewicz.
Anna GrodzkaAnna GrodzkaPAP/Tomasz Gzell
Posłuchaj
  • Piotr Pacewicz i Krzysztof Kłopotowski o operze poświęconej Annie Grodzkiej (Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

- Pomysł narodził się w naturalny sposób, ponieważ postać Anny Grodzkiej, z którą robiłem wywiady w czasach kiedy nie była jeszcze politykiem, jest postacią doskonale operową. W tym sensie, że opera operuje skrajnymi emocjami, niezwykle dramatycznymi wydarzeniami i takie właśnie jest życie Anny Grodzkiej - tłumaczył w "Popołudniu z Jedynką" Piotr Pacewicz, publicysta "Gazety Wyborczej".

Pomysł opery o Annie Grodzkiej budzi wiele kontrowersji w środowiskach prawicowych. Jak wyjaśniał Krzysztof Kłopotowski, publicysta związany z Telewizją Republiką, wynika to z faktu, że chodzi o posłankę Ruchu Palikota. - Pomysł, żeby Annę Grodzką obsadzić w roli wicemarszałka Sejmu RP był niesłychanie kontrowersyjny i został odczytany jako kolejna próba Janusza Palikota ośmieszenia państwowości polskiej w celu rozkładu polskości - mówił.

Jednocześnie Krzysztof Kłopotowski przyznał, że nie jest przeciwnikiem opery o Annie Grodzkiej. W obronie tego pomysłu przywołał operę Mozarta "Don Giovanni", której bohater (Don Juan) jest jego zdaniem jeszcze bardziej skandaliczny niż Anna Grodzka.

Z kolei Piotr Pacewicz zdradził, że jego zamysłem nie jest stworzenie opery biograficznej czy publicystycznej. - Anna Grodzka występuje tutaj jako sytuacja egzystencjalna, którą w gruncie rzeczy każdy z nas zna, tylko tutaj występuje ona w wyjątkowym natężeniu. Przecież często zadajemy sobie pytanie, czy jestem tym za kogo inni mnie uważają, czy dobrze czuję się rolach, w których występuję? - mówił.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

pg