Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 16.04.2014

Co czeka polskich przedsiębiorców w tym roku? NBP prezentuje badania

Pod koniec roku można spodziewać się istotnego ożywienia w sektorze przedsiębiorstw, jednak pracownicy nie powinni spodziewać się wzrostu płac - wynika z przeprowadzonej w marcu ankiety Narodowego Banku Polskiego.
Co czeka polskich przedsiębiorców w tym roku? NBP prezentuje badaniaGlow Images/East News

Z badania Narodowego Banku Polskiego wynika, że w pierwszym kwartale 2014 roku firmy oceniały swoją kondycję nieco gorzej niż na koniec 2013 r. Za bardzo dobrą lub dobrą uznało ją 73 proc. badanych, a kwartał wcześniej - 75 proc. firm. - Wyniki badania wydają się wskazywać, że mimo obaw respondenci zaangażowani na rynkach wschodnich mają nadzieję na szybkie zażegnanie problemów, a pozostałe firmy nie liczą się z jego bezpośrednimi konsekwencjami - napisano.

Gorsza sytuacja eksporterów

Eksporterzy z kolei w pierwszym kwartale tego roku zauważyli lekkie pogorszenie swojej sytuacji. - Przedsiębiorstwa nastawione na eksport i zorientowane przy tym na rynki wschodnie mogą najszybciej odczuć skutki kryzysu i wydaje się, że część z nich rzeczywiście skorygowała swoje oceny, a w następstwie tego obniżyła prognozy eksportu - ocenili autorzy badania.
NBP ocenia, że na spadek optymizmu eksporterów mogły mieć wpływ również wahania kursu złotego. Nasiliły się one w efekcie kryzysu na Ukrainie.

Eksperci NBP przewiddzieli, że w najbliższym czasie można oczekiwać relatywnie wysokiej dynamiki eksportu. - Jej źródłem powinna być bardziej rosnąca wartość umów eksportowych niż ich liczba - zaznaczono.
Wzrost zatrudnienia

Badane firmy spodziewają się w drugim kwartale 2014 roku wzrostu zatrudnienia.
W badaniu podkreślono, że mimo stopniowego ożywienia na rynku pracy póki co nie jest odczuwalny wzrost presji pracowników na podwyżki płac. O takim zjawisku informowało tylko niespełna 5 proc. badanych firm. Autorzy raportu tłumaczyli takie wyniki wyższym poziomem bezrobocia oraz niską inflacją, a także utrzymującą się od 2009 r. silną presją firm na optymalizację kosztów.

Poprawa koniunktury pod koniec roku

Badane firmy spodziewają się istotnej poprawy koniunktury pod koniec br. - Jest to pierwszy od roku wzrost optymizmu, choć nie można też wykluczyć, że ma on charakter sezonowy. Niemniej stopień wykorzystania mocy produkcyjnych, prognozy produkcji czy plany inwestycyjne oraz zamiary ankietowanych wskazują na dalsze, choć wciąż stopniowe, ożywienie koniunktury - wskazano w badaniu.
W marcowej ankiecie NBP udział wzięło 1371 przedsiębiorstw niefinansowych.

IAR/PAP, awi