Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 23.04.2014

Zmiany w ordynacji podatkowej: resort gospodarki proponuje Kartę Rzetelnego Podatnika

Propozycje zmian w ordynacji podatkowej przygotowało Ministerstwo Gospodarki. Wśród nich znalazł się pomysł rozstrzygania spraw na korzyść podatnika w razie wątpliwości interpretacyjnych oraz wprowadzenie instytucji rzetelnego podatnika.
Za propozycje zmian w ordynacji podatkowej odpowiada Janusz Piechociński.Za propozycje zmian w ordynacji podatkowej odpowiada Janusz Piechociński.PAP/Radek Pietruszka

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, który odpowiada za te propozycje, zapewnił, że były one konsultowane z Ministerstwem Finansów oraz cieszą się poparciem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Ułatwienia dla przedsiębiorców
Wstępny projekt rekomendacji dot. nowej ordynacji podatkowej ma pomóc przedsiębiorcom obciążonym obowiązkami sprawozdawczymi i dokumentacyjnymi przez fiskusa. MG chce np. wprowadzenia "Karty Rzetelnego Podatnika", której posiadaczom przysługiwałyby różnego rodzaju przywileje.

"Ordynacja podatkowa wypaczana na niekorzyść podatników" >>>
Firma, która miałaby taką kartę, w zamian za ciągły dostęp do swoich ksiąg, miałaby pewność, że w ustalonym okresie nie będzie kontrolowana. Tym samym uciążliwe dla przedsiębiorców inspekcje byłyby ograniczone w stosunku do "rzetelnych podatników". Płaciliby oni również mniejsze odsetki od zaległości podatkowych, które ujawniła kontrola (a które nie powstały w wyniku celowego unikania podatków). Podobna do "rzetelnego podatnika" instytucja funkcjonuje w większości najbardziej rozwiniętych krajów OECD.

Rekompensata szkód za błędne decyzje organów podatkowych
Zgodnie z koncepcją MG do przepisów podatkowych miałby też zostać wprowadzony nakaz rozstrzygania wątpliwości na korzyść obywateli, a nie urzędników. Zgodnie z tą zasadą jakiekolwiek niejasności czy wątpliwości w postępowaniu podatkowym byłyby rozstrzygane na korzyść podatnika. Jeśli okazałoby się, że ten poniósł szkodę przez błędne decyzje, organy państwa miałyby obowiązek rekompensowania szkód majątkowych.
Zmiana miałaby też nastąpić w urzędach skarbowych, które - zgodnie z intencjami resortu gospodarki - miałyby zajmować się bieżącą obsługą podatników, a nie ściąganiem należności. Urzędy miałyby też zrezygnować ze ściągania zobowiązań, jeśli potencjalne koszty byłyby wyższe niż korzyści.
Zmianom miałaby towarzyszyć szeroko rozumiana informatyzacja, dzięki której uproszczone zostałyby procedury podatkowe.

Wprowadzenie instytucji mediacji
Ministerstwo Gospodarki chciałoby też chronić przedsiębiorców przed skutkami kontroli, które byłyby wszczynane tuż przed przedawnieniem sprawy. Dodatkowo wprowadzona byłaby instytucja mediacji między podatnikiem a urzędem, tak by załatwić sprawę w drodze ugody, jeśli tylko byłoby to możliwe.

Prof. Modzelewski ocenia propozycję zmian w ordynacji podatkowej >>>
Autorzy propozycji chcieliby ponadto złagodzenia "represyjności" Kodeksu karnego skarbowego. Sankcje miałyby być wymierzone w oszustów podatkowych.
Resort gospodarki proponuje też nadanie większych uprawnień Rzecznikowi Praw Obywatelskich, tak by mógł on podejmować interwencje dot. procedur podatkowych nie tylko w imieniu obywateli, ale też przedsiębiorstw.

PAP, awi