Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Borys 09.05.2014

Przyszłość grafenu w rękach internautów

Nie eksperci, lecz głos tłumu wskaże naukowcom kierunek badań nad superwęglem i jego najbardziej prawdopodobne zastosowania - informuje "Puls Biznesu".
Model struktury grafenuModel struktury grafenuAlexanderAlUS/wikipedia

W jakich dziedzinach możliwe jest zastosowanie grafenu? Polacy postanowili "zapytać Kowalskiego". Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), kontrolująca wraz z KGHM TFI spółkę Nano Carbon, wspierającą grafenowe badania, uruchomiła platformę internetową L.E.M. Nano, na której zarejestrowani uczestnicy typują, na jakich rynkach uda się zastosować innowacyjny węgiel.

Każdy może mieć pomysł

- Na razie większość zarejestrowanych to osoby związane z rynkiem badań dotyczących zastosowania grafenu. Za kilka tygodni planujemy jednak mocniej wypromować platformę, by w typowaniu udział brały także osoby niemające wiedzy o rynku grafenowym - tłumaczy Kamil Kulesza, kierownik Centrum Zastosowań Matematyki i Inżynierii Systemów Polskiej Akademii Nauk, które zbudowało platformę dla ARP.

Trwają badania

- W Polsce na razie analizujemy możliwość rozwoju technologii i rynkowych zastosowań grafenu, ale w kolejnym etapie będziemy także sprawdzać prawdopodobieństwo rozwoju innych innowacyjnych technologii - mówi Zbigniew Mularzuk, prezes Nano Carbon.

Przyszłość elektroniki i medycyny. Czy polski grafen podbije świat?

TVN24/x-news

PAP, abo