Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Kwasnicka 24.04.2014

Mosty dla naczyń krwionośnych i trójwymiarowy grafen

Jedną z najnowszych technologii opracowanych w Instytucie Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie są testy zmęczeniowe materiałów na maleńkie i bardzo wytrzymałe stenty kardiologiczne. Za metodę diagnostyki zmęczeniowej jednostka otrzymała nawet złoty medal na targach Innova w Brukseli.
Mosty dla naczyń krwionośnych i trójwymiarowy grafen sxc.hu
Posłuchaj
  • O stentach kardiologicznych i grafenie 3D mówią dr hab. Tomasz Babul i dr inż. Paweł Marchlewski (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Czytaj także

Stent to proteza naczyniowa. - To siateczka z drucików, która pełni rolę rusztowania. Pozwala na wzmocnienie naczynia krwionośnego od środka - wyjaśnia autor metody dr inż. Paweł Marchlewski, kierownik Zakładu Wytrzymałości Eksploatacyjnej. - Naczynia z wiekiem ulegają osłabieniu, gromadzą się w nich złogi. Stosowanie stentów ma na celu miejscowe udrożnienie i wzmocnienie naczyń krwionośnych.

Stent, który umieszcza się w naczyniach, to ciało obce, więc materiał na sten musi być tak dobrany, aby organizm go nie odrzucił. - Kluczem jest biozgodność - mówi dr Marchlewski. - Nasz organizm stanowi środowisko kwaśne, więc tego rodzaju implanty nie mogą wchodzić w reakcje ze składnikami krwi. Nie mogą też uruchamiać w pełni systemu immunologicznego.

Stenty, choć ażurowe, muszą być także bardzo wytrzymałe. - To drobny ażur wycinany technika laserową, ale jego wytrzymałość można porównać do wytrzymałości mostu - mówi autor metody.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj, kiedy chcesz >>>

Instytut zajmuje się także materiałem-cudem, czyli grafenem. Grafen to węgiel dwuwymiarowy, którego odkrycie zostało nagrodzone Noblem w 2010 roku. Materiał ten ma wspaniałe własności fizyko-chemiczne i może zrewolucjonizować technologię. Polacy od lat doskonale radzą sobie z tym materiałem. - Do tej pory wytwarzany jest grafen 2D na powierzchniach płaskich. My, korzystając z naszej własnej technologii i na własnych urządzeniach, opracowaliśmy możliwość uzyskiwania grafenu na obiektach przestrzennych - wyjaśnia dr hab. inż. Tomasz Babul, dyrektor Instytutu.
W audycji można także posłuchać o tym, jak dokładnie wygląda testowanie wytrzymałości stentów oraz o przyszłości badań nad grafenem.

- - -

Instytut Mechaniki Precyzyjnej powstał w 1927 roku. Początkowo pracował tylko na potrzeby wojska. W latach 50. XX wieku zmienił profil i zaczął specjalizować się w obróbce metali oraz w powłokach galwanicznych, czym zajmuje się do dziś.Program przygotował i prowadził Krzysztof Michalski.

"Wieczór odkrywców" na antenie Jedynki w każdy wtorek o godz. 21.30.

(ew/asz)