Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 02.10.2014

Euler Hermes: we wrześniu upadło 71 firm. Jest gorzej niż rok temu

We wrześniu upadłość ogłosiło 71 firm wobec 66 w analogicznym miesiącu przed rokiem - podała spółka Euler Hermes Collections z Grupy Allianz, powołując się na dane z Monitora Sądowego i Gospodarczego.
Euler Hermes: we wrześniu upadło 71 firm. Jest gorzej niż rok temuGlowimages.com

Firma Euler Hermes, zajmująca się ubezpieczaniem należności handlowych, podkreśliła w czwartkowym raporcie, że większa niż rok temu jest nie tylko liczba upadłości, ale także ich efekt ekonomiczny. Informacje o bankructwach Euler Hermes oparła na oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego.

Będzie więcej upadłości firm niż w ubiegłym roku. Polska wyjątkiem >>>
- Opublikowane we wrześniu orzeczenia o upadłości dotyczyły firm mających zsumowany ostatni znany obrót na poziomie ok. 1,2 miliarda złotych, a zatrudniały one razem, według ostatnich dostępnych danych, ok. 2,5 tys. osób - napisano w raporcie.
w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku sądy opublikowały orzeczenia o upadłości 630 przedsiębiorstw działających w Polsce, podczas gdy w tym samym okresie ubiegłego roku było to 713 opublikowanych upadłości.

Winne nie tylko rosyjskie embargo

Wśród największych bankrutów dominują dystrybutorzy hurtowi. Problemy mają także firmy związane z branżą spożywczą. Eksperci z Euler Hermes zaznaczają, że rosyjskie embargo ma na to na pewno wpływ, ale nie tylko. Duże zapasy mrożonych owoców, rekordowo niskie ceny mleka, a także jego nadprodukcja, czy spadające spożycie pieczywa, czyli czynniki rynkowe, mają nie mniejsze znaczenie.

Rafał Antczak, Deloitte Polska: na rosyjskich sankcjach tracą sektory i firmy.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news
Z raportu wynika poza tym, że upadłości spółek produkcyjnych dzielą się po połowie na producentów artykułów konsumpcyjnych - chodzi o żywność i meble - oraz inwestycyjnych, czyli artykuły budowlane, wyroby maszynowe, a także części motoryzacyjne.
We wrześniu największa liczba upadłości dotyczyła firm z województwa mazowieckiego. Najmniej bankructw było w województwie zachodniopomorskim.

IAR/PAP, awi