Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 04.11.2014

Preferencyjne pożyczki na rozpoczęcie własnego biznesu: od 17 listopada można składać wnioski

Do 74 tysięcy złotych niskooprocentowanej pożyczki będą mogli otrzymać studenci, absolwenci i bezrobotni w całej Polsce na założenie własnego biznesu. 17 listopada startuje drugi etap programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie".
Preferencyjne pożyczki na rozpoczęcie własnego biznesu: od 17 listopada można składać wnioskiGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O drugim etapie programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" mówili w radiowej Jedynce, w Porannych rozmaitościach, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz i Marek Szczepański, dyrektor zarządzający Pionem Funduszy Europejskich w Banku Gospodarstwa Krajowego /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowy z instytucjami pożyczkowymi, które zajmą się obsługą wniosków i doradztwem.

Program obejmie cały kraj

Program skierowany jest do osób, które chciałyby założyć własną firmę i potrzebują na to dodatkowych środków finansowych, tłumaczy minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Teraz program rozszerzamy na cały kraj. Będzie to dotyczyć już wszystkich województw, wszystkich osób, które studiują na ostatnim roku studiów, później absolwentów do 48 miesięcy po ukończeniu studiów. Duża grupa osób, które mogą postawić na własny biznes – mówi szef resortu pracy.

Pożyczki na preferencyjnych warunkach
Program opiera się na preferencyjnych pożyczkach, dodaje Marek Szczepański, dyrektor zarządzający Pionem Funduszy Europejskich w Banku Gospodarstwa Krajowego.

- Mówimy o bardzo niskooprocentowanych pożyczkach, obecnie jest to ok. 0,5 proc. Pożyczka może być udzielona na okres 7 lat, w wysokości do 74 tys. zł, z rocznym okresem karencji. Już od 17 listopada te instytucje, z którymi podpisaliśmy umowę, będą przyjmowały wnioski o pożyczki zarówno od osób młodych: studentów, absolwentów, ale także od bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowych Urzędach Pracy – wyjaśnia Szczepański.

Najważniejszy jest pomysł na biznes

Najważniejszy jest dobry pomysł na własną firmę i biznesplan, dodaje minister Kosiniak-Kamysz.

- Zaczynamy zawsze od inwencji ludzi młodych, ale tej nie brakuje. Później należy skontaktować się z jednostkami reprezentującymi BGK, który jest pośrednikiem i instytucją zarządzającą tym programem. Bank wybiera swoich przedstawicieli w poszczególnych regionach. Wtedy do tej instytucji zgłasza się osoba zainteresowana pożyczką, przedstawia swoje pomysły i jest tam naprawdę pilotowana i otoczona opieką. Uzyskuje pomoc w korekcie biznesplanu i później w umożliwieniu jego finansowania – mówi minister.

Różne formy działalności gospodarczej

Do tej pory z pilotażu programu prowadzonego w trzech województwach skorzystało 100 osób.

- Wśród tych osób, które skorzystały z pożyczek, były bardzo różne biznesy. Proste, jak sklep, ale i dotyczące bardziej skomplikowanych rozwiązań, jak projektowanie mebli, hurtowy handel maszynami rolniczymi, żłobek, bardzo różne formy działalności gospodarczej – dodaje Szczepański.

Ministerstwo pracy i polityki społecznej liczy na to, że program poprawi sytuację na rynku pracy i dzięki temu, że tym razem będzie realizowany na terenie całego kraju, już w pierwszym roku działania skorzysta z niego nawet kilkanaście tysięcy osób.

Justyna Golonko, awi