Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 25.09.2015

Polska eksportuje na Litwę więcej niż do Chin

Jarosław Niewierowicz b. minister energetyki Litwy, a obecnie prezes Polsko-Litewskiej Izby Handlowej, pytany w radiowej Jedynce o stan stosunków gospodarczych między Litwą a Polską odpowiada, że jesteśmy na najlepszej drodze do pobicia rekordów wymiany handlowej. Ta obecna jest najwyższa w historii i wynosi 4 mld euro rocznie.
Posłuchaj
  • O stosunkach gospodarczych polsko-litewskich, w tym o znaczeniu mostu energetycznego, którego zakończenie budowy planowane jest na koniec tego roku, mówi w radiowej Jedynce Jarosław Niewierowicz b. minister energetyki Litwy, a obecnie prezes Polsko-Litewskiej Izby Handlowej./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Jak ak zauważa, eksport z Polski na Litwę jest wyższy niż Polski do Chin. Podkreśla jednocześnie potencjał do dalszego zwiększenia tej wymiany, a widać to po liczbie firm zgłaszających się do Polsko-Litewskiej Izby Handlowej.

Litewskie domy czekają na polskie firmy ocieplające budynki

Co ciekawe do Izby zgłaszają się firmy z całej Polski, nie tylko z Podlasia, leżącego najbliżej Litwy. Zainteresowane są one nie tylko handlem, ale np. wymianą izolacji termicznej na litewskich budynkach. ̶ To strzał w dziesiątkę, mówi Niewierowicz, gdyż taka modernizacja jest na Litwie bardzo pożądana, a rąk do pracy tam brakuje.

Przyjęcie euro przez Litwę sprzyja wymianie handlowej również z Polską

Mówiąc o relacjach polsko-litewskich w kontekście przyjęcia przez ten kraj euro, Niewierowicz podkreśla, że na pewno ubyło z nich ryzyko kursu walutowego, które występowało przy licie. ̶ Przyjęcie euro na pewno ułatwia kontakty z krajami strefy euro, ale również i z Polską – mówi b. minister energetyki Litwy.

Most energetyczny między Litwa i Polska oznacza handel prądem

Gość Jedynki podkreśla również znaczenie mostu energetycznego między Polska a Litwą, która to inwestycja zostanie zakończona do końca tego roku. ̶ Most ma znaczenie nie tylko dla podniesienia bezpieczeństwa energetycznego, ale będzie też służyć do handlu energią elektryczną – mówi Niewierowicz. Jak podkreśla jednocześnie, wszystkie firmy handlujące energią będą mogły z niego korzystać.

Zauważa, że most energetyczny na pewno wpłynie na obniżki cen prądu na Litwie – gdy ruszy powinien popłynąć do tego kraju tańszy prąd z Polski. Skorzysta na nim na pewno Polska a przede wszystkim Podlasie, ze względu na poprawienie niezawodności sieci elektrycznej.

Błażej Prośniewski, jk