Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 01.10.2015

Kiedy start-upy zastąpią stal i węgiel?

Wielu ekspertów twierdzi, że jesteśmy świadkami zmian w gospodarce na wzór tych, które dokonały się w czasie rewolucji przemysłowej z przełomu XVIII i XIX wieku. Tym razem jednak już nie para i stal nadają ton, a innowacyjne technologie. Ich rozwój wspiera Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która dziś podsumowała 10 lat swojego inwestowania w start-upy.
Posłuchaj
  • Dzięki wsparciu ze środków publicznych, w ciągu ostatniej dekady powstało tysiąc start-upów. Udało się to m.in. za sprawą współpracy z funduszami typu venture capital - mówi w radiowej Jedynce Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

̶ Dzięki wsparciu ze środków publicznych, w ciągu ostatniej dekady powstało tysiąc start-upów. Udało się to m.in. za sprawą współpracy z funduszami typu venture capital - mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.

PARP oferuje wsparcie dla firm i dla instytucji finansowych

Jak wyjaśnia, celem tego wsparcia jest zasilenie z jednej strony poszczególnym start upów, a z drugiej - wsparcie instytucji finansowych działających na rynku, tak aby właśnie ten rynek finansował start upy bez pomocy sektora publicznego.

I choć powstało tysiąc start-upów, to nie wszystkie z nich przetrwały w realiach rynkowych.

Nie znaczy to jednak, że nie może być inaczej.  ̶ I to powoli już się dzieje - dodaje Dawid Kentzer z funduszu Black Pearls, który dzięki PARP zainwestował w 20 nowych przedsiębiorstw.

Jak wyjaśnia, kolejnym etapem rozwoju tego rynku jest jeszcze lepsze przygotowywanie, postawienie na nowe metodologie – np. designe thinking. ̶ Widzimy, że projekty, które przejdą przez nie, są jeszcze lepiej przygotowane i mają większe szanse na sukces - podkreśla.

A sukces już osiągnęła m.in. spółka Blue Dot Solutions, która działa w sektorze kosmicznym. Jak mówi Michał Moroz, jego firma skupia się na różnego rodzaju aplikacjach satelitarnych – danych obserwacyjnych, z nawigacji satelitarnych, radarowych. ̶ To wszystko łączymy w całość, tworząc dedykowane rozwiązania - wyjaśnia.

Na wsparcie start-ów w ciągu ostatniej dekady Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przeznaczyła ok. 225 mln euro. A w najbliższych latach pieniędzy będzie jeszcze więcej. Z nowej unijnej perspektywy na lata 2014-2020 na rozwój start-upów przeznaczono ponad 573 mln euro.

Błażej Prośniewski, jk