Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 02.11.2015

Przedsiębiorcom inwestycje w Chinach ułatwi międzynarodowa sieć kancelarii prawniczych Cathay Associates

Chiński kapitał cały czas szuka możliwości inwestycji w Europie, w tym też w Polsce. Pomostem pomiędzy przedsiębiorcami z Europy a przedsiębiorcami z Azji ma być międzynarodowa sieć kancelarii prawniczych Cathay Associates.
Posłuchaj
  • O międzynarodowej sieci kancelarii prawniczych Cathay Associates, która ma ułatwić inwestowanie w Chinach mówili w Polskim Radiu 24: Michał Kijewski i Bartosz Graś z Kancelarii Kijewski, Graś Sp.k. (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Przedsiębiorcy mogą liczyć nie tylko na obsługę prawną, ale też pomoc w znalezieniu finansowania i kontrahentów.

- Sam rynek mówi, że należy współpracować z Azją, która jest obecna cały czas w Europie. Nasz klient z Polski, przychodząc do nas, rozmawiając z nami o swoich pomysłach, które chce realizować na terenie Azji, może spodziewać się tego, że nie wyląduje na lotnisku w Pekinie i będzie poszukiwał jakiegoś rozwiązania. On lądując w Pekinie, już będzie miał umówione spotkania z ludźmi, którzy będą świadomi, kim on jest, jakie ma potrzeby i w jaki sposób można to przeprowadzić - mówi Michał Kijewski z  Kancelarii Kijewski, Graś Sp.k.  

Jakie branże budzą zainteresowanie kontrahentów z Chin?

Chińczycy są zainteresowani przede wszystkim polską żywnością, z kolei Polacy m.in. inwestycjami z obszaru IT.

- Polscy przedsiębiorcy najbardziej zainteresowani są inwestycjami w przemyśle związanym z górnictwem, RTV, AGD i elektroniką. Tutaj mają szerokie spektrum możliwości zakupowych i już bardzo mocno to wykorzystują. Jeżeli zaś chodzi o naszych potencjalnych kontrahentów z Chin, to oni również zainteresowani są branżą elektroniczną. W Polsce otwierane są zakłady, mamy chociażby Huawei, który bardzo rozwija się i oferuje szeroką gamę produktów. Równocześnie Chińczycy bardzo zainteresowani są produktami rolnymi. Polska żywność jest uważana za ekologiczną, nawet jeżeli u nas nie ma takiego statusu - mówi Bartosz Graś z kancelarii.

Barierę stanowią różnice kulturowe

Największą barierą we wzajemnych relacjach są różnice kulturowe.

- Kultura Azji jest oczywiście odmienna od naszej europejskiej. Rozmowy biznesowe, konstrukcje prawne są odmienne. Wszystko wymaga więcej czasu, więcej zaufania, więcej pewności w relacjach międzyludzkich – zaznacza Michał Kijewski.

Sieć tworzy 20 firm prawniczych z 18 krajów.   

Karolina Mózgowiec, awi