Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Borys 17.11.2016

Andrzej Duda wręczył Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. "Chcemy promować polską przedsiębiorczość"

Podczas Kongresu 590 w podrzeszowskiej Jasionce odbyła się gala wręczenia Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Otrzymały ją firmy: ML System, Wielton SA, Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych, Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, Zortrax oraz OncoArendi Therapeutics.
Posłuchaj
  • Prezydent Andrzej Duda wręczył Nagrodę Gospodarczą najlepszym polskim firmom. Relacja Tomasza Majki (IAR)
  • Andrzej Duda mówił, że miejsce Kongresu wybrano nieprzypadkowo, ostatnie inwestycje na Podkarpaciu przyczyniły się do rozwoju tego regionu. Działa tu coraz więcej innowacyjnych firm - dodał prezydent (IAR)
  • Taka konstytucja to krok w dobrą stronę - podkreśla Piotr Kamiński - wiceprezydent Pracodawców RP (IAR)
  • Przez dwa dni (czwartek i piątek) Rzeszów będzie gospodarczą stolicą Polski. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce rozpoczyna się dziś (17.11)Kongres 590. Wydarzenie wzięło swoją nazwę od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane bądź dystrybuowane przez polskie firm. Relacja Tomasza Majki (IAR)
  • Organizatorem Kongresu jest Fundacja imienia Sławomira Skrzypka. Jej prezes, Łukasz Oprawski, powiedział na antenie Polskiego Radia Rzeszów, że ideą spotkań jest uwolnienie polskiego potencjału gospodarczego (IAR)
  • Łukasz Oprawski dodał, że jutro wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawi uczestnikom kongresu pakiet zmian (IAR)
Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda przyznał, że wybór pomiędzy kandydatami był bardzo trudny, ponieważ wszystkie nominowane przedsiębiorstwa są znakomite.

- Dziś powiedziałem na spotkaniu z państwem tutaj przed ta galą, że małe i średnie firmy są nie tylko solą ziemi polskiej gospodarki, ale są już w pewnym sensie mniejszymi, większymi drzewami polskiej gospodarki, takimi, które – jak można powiedzieć biblijnie – przynoszą już owoce. Przynoszą owoce i efektem tych owoców jest właśnie ta nagroda. Wyróżnione firmy są orłami polskiej przedsiebiorczości – pokreślił prezydent.

Nagrody zostały wręczone w kategoriach: lider małych i średnich firm, narodowy sukces, międzynarodowy sukces, odpowiedzialny biznes, polski start-up oraz badania i rozwój. Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP jest przyznawana corocznie.

"Lech Kaczyński chciał Polski równych szans"

Wcześniej prezydent wyraził radość, że kongres odbywa się właśnie w Rzeszowie, na Podkarpaciu, w województwie, o którym mówi się, że "należy do ściany wschodniej". - Przez wiele lat mówiło się bardzo często w mediach, że to jest taka Polska B. Jeżeli ktoś uważa, że to jest Polska B, jakaś gorsza Polska, to bardzo serdecznie zapraszam do Rzeszowa, do tego Centrum Konferencyjnego, zapraszam na Podkarpacie - mówił prezydent.

Duda mówił też o wizji gospodarczego rozwoju prezentowanej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, której - jak zaznaczył - nie udało się zrealizować, "dlatego że nie było dla tej wizji pozytywnego odzewu ze strony ówczesnego rządu PO-PSL, ze strony ówczesnego premiera Donalda Tuska".
- Ich wizja była inna, nie była tak ukierunkowana na wspieranie polskiej przedsiębiorczości, na to, co było niezwykle ważne dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego, czyli na zrównoważony rozwój w sensie terytorialnym, na stwarzanie Polski równych szans - podkreślił.  


"Sprawna gospodarka przełoży się na życie Polaków"

- Tylko poprzez budowę sprawnej, niezwykle konkurencyjnej polskiej gospodarki, gdzie praca będzie miała wysoką wydajność, gdzie będzie produkcja artykułów wysokoprzetworzonych, gdzie będzie innowacyjna myśl techniczna, a przede wszystkim solidność i etyka w biznesie, jesteśmy w stanie zbudować potencjał gospodarczy Polski, który przełoży się na poziom życia każdego Polaka - powiedział prezydent.
Dodał, że budowa takiej właśnie gospodarki, dobrego klimatu dla przedsiębiorców w Polsce, jest jednym z największych zadań prezydenta i rządu. - Głęboko jestem przekonany, że to zadanie uda nam się - ocenił.
Andrzej Duda odniósł się też do nazwy kongresu, czyli liczby 590, która na kodzie paskowym oznacza, iż dany produkt został wyprodukowany lub jest dystrybuowany przez przedsiębiorstwo zarejestrowane w Polsce. - To właśnie polski produkt chcemy promować, to właśnie polską przedsiębiorczość chcemy promować, oczywiście zapraszając jednocześnie inwestorów zagranicznych - zapowiedział.
- Było już takie hasło: Dobre, bo Polskie. Ja wierzę w to głęboko, że będziemy mogli spokojnie mówić: Najlepsze, bo polskie - podsumował prezydent.  

Odpowiedzialny rozwój to priorytet rządu

Odpowiedzialny rozwój będzie priorytetem rządu na kolejne miesiące - zapowiedziała premier Beata Szydło w czwartek na Kongresie 590 w podrzeszowskiej Jasionce. Jak dodała, obowiązkiem rządu jest działać na rzecz obywateli.
Premier przypomniała, że w środę minął pierwszy rok rządów PiS. - To było dobre 12 miesięcy, kiedy ciężko pracując, zajęliśmy się sprawami zwykłych ludzi. Ten pierwszy czas był poświęcony przede wszystkim wzmacnianiu polskich rodzin, budowaniu godnego życia polskich rodzin, ich stabilizacji i bezpieczeństwa. Od dzisiaj przechodzimy do drugiego etapu, a ten drugi etap nazywa się odpowiedzialny rozwój - podkreśliła.

Beata Szydło Odpowiedzialny rozwój będzie naszym priorytetem przez kolejne miesiące naszej pracy


- Odpowiedzialny rozwój będzie naszym priorytetem przez kolejne miesiące naszej pracy - zadeklarowała szefowa rządu. Jak oceniła, obowiązkiem rządu jest działać na rzecz obywateli.
Szydło powiedziała, że na kongresie spotykają się polskie władze, samorządowcy z polskimi firmami, które oparte są przede wszystkim na tradycjach rodzinnych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę w biznesie. - Są również (tutaj) przedstawiciele dużych, polskich przedsiębiorstw i spółek rozwiniętych, dobrze dających sobie radę na rynkach światowych - zaznaczyła.


Posłuchaj
00:23 Beata Szydło.mp3 Realizując wielkie projekty, rząd będzie się wspierał na ludzkiej kreatywności - zapowiedziała Beata Szydło (IAR)

 


- Łączymy tutaj w tym miejscu to, co najlepsze, a najlepsze to polskie - przekonywała szefowa rządu.
Premier powiedziała też, że na kongresie chce rozmawiać m.in. o przyszłości, o tym, co zrobić, żeby polska przedsiębiorczość i gospodarka była "kołem zamachowym", prowadzącym do myślenia o ambitnych celach rozwojowych, żeby polska przedsiębiorczość i gospodarka była szansą dla młodych ludzi.

W przyszłym roku w Warszawie kongres innowatorów

- Jest planowany na początek przyszłego roku kongres innowatorów w Warszawie, gdzie zjadą się młodzi ludzie z państw Grupy Wyszehradzkiej. Mamy w tej chwili przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej i na zakończenie kadencji tam będą rozmawiali właśnie ze sobą, będą porównywali swoje doświadczenie, będą budowali również pozycję Polski jako państwa innowacyjności - poinformowała premier, przemawiając podczas otwarcia Kongresu 590.

Potrzebujecie fanów, nie klientów

Firmy muszą tworzyć grupy fanów, a nie klientów. Potrzebujecie ludzi, którzy kupią lub dostaną to, co im chcecie sprzedać, a sprzedajecie uczucia i emocje – mówił do uczestników Kongresu 590 wokalista Iron Maiden i przedsiębiorca z branży lotniczej Bruce Dickinson.
Dickinson, który jest także właścicielem firmy m.in. serwisującej samoloty pasażerskie podkreślał, że ludzie w głębi duszy – mimo starań o racjonalność - kierują się emocjami. Jako przykład podał fanów piłkarskich, wspierających swe drużyny mimo porażek. Zaznaczył, że dobrze tę zasadę przekładać na prowadzenie firmy – tak, aby jej klienci byli także jej fanami.
- Nienawidzę klientów, bo mają wybór; definicja klienta dla mnie: osoba, która może od ciebie odejść. Fan nie odchodzi od zespołu, który przegrywa. Twoja firma musi stworzyć sobie grupę fanów, a nie klientów – przekonywał, wyjaśniając, że chodzi o budowanie związku emocjonalnego z klientem.

 

Bruce Dickinson Kluczem jest myślenie trochę jak dziecko, bo kiedy byliśmy dziećmi, nie mieliśmy regulaminów


Wokalista Iron Maiden pokazał widzom swój telefon komórkowy – starą Nokię. Podkreślił, że telefon służy mu wyłącznie do rozmawiania. Namawiał do rozmów w biznesie, zamiast np. wysyłania mniej efektywnych, jego zdaniem, maili. - Problem z gospodarką opartą na wiedzy polega na tym, że łatwo spędzić cały dzień, wysyłając maile, a w rzeczywistości nic z tego nie powstaje. Nie bójcie się telefonów, nie bójcie się ludzi - apelował do przedsiębiorców.
Przyrównał pomysły i idee do komarów, które gdzieś krążą i bzyczą, a „w pewnej chwili, gryzą nas w tyłek”. - Wszystkie pomysły już są, tylko musimy je odkryć. Kluczem jest myślenie trochę jak dziecko, bo kiedy byliśmy dziećmi, nie mieliśmy regulaminów - mówił, przekonując, że dorośli często muszą wyobrażać sobie, jak to było gdy byli dziećmi, aby móc w ogóle sobie coś wyobrazić.



IAR, PAP, abo