Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jarosław Krawędkowski 26.04.2017

Polska firma kosmiczna chce stworzyć nowatorską modułową platformę satelitarną

Firma Creotech Instruments przedstawiła plan budowy uniwersalnej platformy satelitarnej HyperSat, która zaopatrzona w specjalistyczne instrumenty pozwoli realizować szerokie spektrum misji kosmicznych.
Posłuchaj
  • Prezes firmy Grzegorz Brona wyjaśnia, że jest to nowatorskie rozwiązanie, które może być atrakcyjne dla firm, wysyłających swoje urządzenia w kosmos./IAR/.
  • Atrakcyjność platformy ma polegać między innymi na niewysokiej cenie, szybkości dostarczenia oraz wszechstronnym zastosowaniu - wyjaśnia Grzegorz Brona./IAR/.
  • Doktor Marcin Stolarski, kierownik projektu HyperSat wyjaśnia, że opracowywana platforma satelitarna pozwoli dowolnie konfigurować sprzęt badawczy./IAR/.

Prezes firmy Grzegorz Brona wyjaśnia, że jest to nowatorskie rozwiązanie, które może być atrakcyjne dla firm, wysyłających swoje urządzenia w kosmos.

W ciągu 20 lat w kosmosie pojawią się setki mikrosatelitów potrzebujące platform do obsługi

Prezes Grzegorz Brona wyjaśnia, że w następnych 15-20 latach znajdzie się na orbicie kilka tysięcy tak zwanych mikrosatelitów (do maksymalnej masy 150 kilogramów), a większość firm, które będzie działać w tym sektorze, skupia się instrumentach i na świadczeniu usług mniej na samych platformach. Dlatego, uważa Grzegorz Brona te firmy będą potrzebować dostawcy tak zwanych platform satelitarnych.

Wszechstronna, tania platforma

Atrakcyjność platformy ma polegać między innymi na niewysokiej cenie, szybkości dostarczenia oraz wszechstronnym zastosowaniu od radiowego przez telekomunikacyjne, aż po obserwacyjne: optoelektroniczne i radarowe.

Doktor Marcin Stolarski, kierownik projektu HyperSat wyjaśnia, że opracowywana platforma satelitarna pozwoli dowolnie konfigurować sprzęt badawczy. Platforma pozwoli na produkcję standardowych urządzeń na przykład kamer, radarów, które będzie można szybko zamontować do platformy HyperSat i w ciągu roku wynieść na orbitę.

Według planów firmy pierwsze satelity HyperSat mają szansę trafić na orbitę w 2020 roku.

IAR, jk