Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Dydliński 06.11.2020

"Zrobimy wszystko, by chronić polską gospodarkę". Premier przedstawił szczegóły pomocy dla firm

Dofinansowanie kosztów stałych, wypłata postojowego, zwolnienie ze składek ZUS - to niektóre z instrumentów wchodzących w skład nowego pakietu wsparcia dla firm w związku z pandemią koronawirusa i obostrzeniami. Te rozwiązania pomogą dopasować się biznesowi do nowych okoliczności i ochronią miejsca pracy - mówił premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz MorawieckiPremier Mateusz MorawieckiKPRM/Adam Guz

Szef rządu zaprezentował na konferencji pakiet 10 rozwiązań, które mają pomóc przetrwać firmom nadchodzące, trudne miesiące. Część z nich, jak np. postojowe czy zwolnienia ze składek, z powodzeniem były stosowane już wiosną. W nowym pakiecie są też jednak nowe rozwiązania, jak np. umorzenie części dotychczasowych subwencji czy dofinansowanie kosztów stałych.

Posłuchaj
00:21 kd.mp3 Premier Mateusz Morawiecki o nowych rozwiązaniach dla firm (IAR)

Jak mówił Mateusz Morawiecki, pierwszym elementem mają być subwencje z tarczy finansowej PFR w wysokości do 70 proc. niepokrytych przychodami kosztów stałych, pod warunkiem spadku przychodów o 30 proc. względem analogicznego okresu w 2019 r.

Drugim elementem ma być umorzenie części subwencji z tarczy finansowej PFR dla małych i średnich przedsiębiorstw w sektorach objętych restrykcjami sanitarnymi, pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30 proc.

Następnym punktem jest wydłużenie programu tarczy finansowej dla dużych firm co najmniej do wiosny 2021 r.

Kontynuowane mają być programy gwarancji: de minimis dla małych i średnich oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm.

Pakiet przewiduje też kontynuowanie dopłat do miejsc pracy, a także przedłużenie wypłaty postojowego oraz zwolnień ze składek ZUS.

Dofinansowane mają być zmiany zakresu działalności w ramach dotacji na biznes dla tych, którzy chcą zmienić branżę.

Ostanie punkty, wymienione przez Mateusza Morawieckiego, to polityka drugiej szansy i dofinansowanie leasingu.

Jak mówił premier, koszt pakietu to ok. 9-10 miliardów złotych. W przypadku wprowadzenia narodowej kwarantanny może on wzrosnąć o kolejne 5-10 miliardów złotych.

Posłuchaj
00:23 papa.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: ochrona miejsc pracy w czasie epidemii jest jednym z priorytetów rządu (IAR)
maseczki dziurek shutterstock_1710406336 1200.jpg
Ekspert: przestrzeganie obostrzeń ważne nie tylko dla zdrowia, ale też dla gospodarki

Premier: trzeba działać szybko

Na konferencji prasowej szef rządu zapewnił, że państwo zrobi wszystko, by jak najmocniej wesprzeć przedsiębiorców w tym trudnym czasie.

- Użyjemy wszystkich naszych sił i środków, żeby pomóc przedsiębiorcom, żeby chronić miejsca pracy. Dzisiaj musimy ograniczyć naszą mobilność. Przepraszam wszystkich za niedogodności i trudy. Pomagajmy innym, tym starszym i tym słabszym - mówił Mateusz Morawiecki. Zadeklarował, że władze będą dalej pracować nad pakietem pomocowym i, w razie potrzeby, go udoskonalać.

Premier podkreślił, że dla rządu ochrona miejsc pracy jest priorytetem. Zwrócił uwagę, że po wiosennej fali pandemii nie było znacznego wzrostu bezrobocia.

Posłuchaj
00:23 papa.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: ochrona miejsc pracy w czasie epidemii jest jednym z priorytetów rządu (IAR)

Jak dodał, dzięki działaniom władz i pomocy dla firm udało się uratować 5 milionów miejsc pracy. Wskazywał, że tarcza finansowa i tarcza antykryzysowa to łącznie około 150 mld zł.

- A na walkę z COVID-19 od początku pandemii wydaliśmy ponad 300 mld zł - powiedział Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że teraz firmy ponownie będą potrzebować pomocy, mimo że w gospodarce w ostatnim czasie widać było odbicie.

- Gospodarka się odbijała bardzo dobrze do września, do początku października. Teraz mamy do czynienia z sytuacją trudną, kiedy razem znowu musimy dopasować instrumenty finansowe do ratowania przedsiębiorców, do pomocy branżom najmocniej dotkniętym przez ten nasz hamulec bezpieczeństwa, który musieliśmy zaciągnąć - mówił Morawiecki.

gospodarka pkb wykresy 1200 glow-1Glow ImagesEast News.jpg
Nowe prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej dla Europy, w tym dla Polski

Firmy znowu nie będą same

Premier powiedział, że niepokój przedsiębiorców wywołany nowymi ograniczeniami jest zrozumiały, ale podkreślił, że w tej sytuacji tylko tak można powstrzymać rozwój epidemii. Zapewnił, że rząd robi co może, by wesprzeć gospodarkę.

- Staramy się wychodzić naprzeciw z bardzo dużymi programami finansowymi, które mają służyć ochronie gospodarki i do tej pory - zdaniem m.in. Międzynarodowego Funduszu Walutowego - obroniliśmy gospodarkę w najwyższym możliwym stopniu w stosunku do PKB w porównaniu do wszystkich krajów Europy - stwierdził Morawiecki.

Posłuchaj
04:51 błażej 6.mp3 Czy działania obronne, które zapowiedział premier Mateusz Morawiecki wystarczą, aby obronić pracowników i firmy przed skutkami ograniczeń związanych z pandemią, mówił w radiowej Jedynce Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej./Błażej Prośniewski, Polskie Radio/.

 

Szef rządu wskazywał na obostrzenia w m.in. przemieszczaniu się zastosowane w ostatnich dniach w innych krajach Europy, m.in. całkowity lockdown czy godziny policyjne.

- My także musieliśmy włączyć ten hamulec bezpieczeństwa - mówił premier.

- Po dynamicznym odbiciu w trzecim kwartale jesteśmy w okresie ponownego spowolnienia. Ale przetrwamy razem ten czas. Drodzy państwo, drodzy przedsiębiorcy. Wierzę w to, że instrumenty, które zastosujemy teraz (...) będą dobrze dopasowane do waszych potrzeb - podsumował Mateusz Morawiecki.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md