Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Joanna Twardowska 07.03.2021

Ekonomista: Polska może stać się miejscem, do którego będzie się przyjeżdżało w poszukiwaniu pracy

- W Unii Europejskiej największym problemem rynku pracy jest bezrobocie ludzi młodych. Nasza stopa bezrobocia może w perspektywie czasu skutkować tym, że będziemy miejscem, do którego będzie się przyjeżdżało i poszukiwało pracy, nawet jeśli nie będzie ona jeszcze tak dobrze płatna, jak w innych krajach UE - mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz, ekonomista.
Posłuchaj
  • Ekonomista dr Artur Bartoszewicz o stopie bezrobocia w Polsce ("Temat dnia/Gość PR24")
Czytaj także

Według danych Eurostatu Polska ma aktualnie najniższy poziom bezrobocia w Unii Europejskiej. Jak poinformował urząd statystyczny, stopa bezrobocia w styczniu, po dostosowaniu sezonowym wyniosła w Polsce 3,1 proc. wobec 3,2 proc. w grudniu 2020 r. Z kolei w strefie euro w styczniu 2021 r. - 8,1 proc., wobec 8,3 proc. w poprzednim miesiącu. 

Czytaj także:
Paweł Mucha 663.jpg
Paweł Mucha: udało się ochronić ponad 5 milionów miejsc pracy

- Patrząc na skalę zjawisk, które obserwujemy za granicą, w Unii Europejskiej, ale też na całym świecie, widzimy, że mamy do czynienia z ogromnym problemem gospodarek - mówił dr Artur Bartoszewicz. - To nie tylko objawia się spadkiem PKB, ale również tymi parametrami, które najbardziej bezpośrednio dotykają nas wszystkich, czyli bezrobocia i zatrudnialności - zaznaczył ekonomista. 

Gość PR24 podkreślił, że statystyki dot. bezrobocia są "krzepiące", jednak niebezpieczne jest to, że "mowa o bezrobociu rejestrowanym".  

Zdaniem rozmówcy, "okres przed pracą sezonową może spowodować, że ta statystyka zostanie utrzymana". Ekspert nie spodziewa się jednak jej "radykalnej poprawy". 

- Sukcesem będzie utrzymywanie tych wartości przy niepewnościach, które nas jeszcze czekają, bo weźmy pod uwagę, że prawdopodobnie będziemy mieć do czynienia z kolejnymi lockdownami - podkreśli dr Bartoszewicz.

Czytaj także:

Bezrobocie młodych 

Czytaj także:
morawiecki_twitter_free_1200.jpg
Premier o danych Eurostatu: przeszliśmy długą drogę od lidera negatywnych wskaźników do prymusa słupków

Według eksperta niski poziom bezrobocie może w przyszłości wpłynąć na decyzję młodych ludzi z innych krajów o rozpoczęciu pracy w Polsce. 

- Taka stopa bezrobocia może w perspektywie czasu skutkować tym, że będziemy miejscem, do którego będzie się przyjeżdżało i poszukiwało pracy, nawet jeśli ta praca nie będzie jeszcze tak dobrze płatna, jak w innych krajach Unii Europejskiej - ocenił ekonomista.

Dr Bartoszewicz zwrócił uwagę na to, że "w Unii Europejskiej największym problemem rynku pracy jest bezrobocie ludzi młodych". Z tego powodu, jak zauważył gość PR24, jednym z determinantów wyboru miejsca zatrudnienia, jest sam fakt "posiadania pracy oraz możliwość rozwoju zawodowego".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

Posłuchaj
22:51 PR24_mp3 2021_03_07-10-34-42.mp3 Ekonomista dr Artur Bartoszewicz o stopie bezrobocia w Polsce ("Temat dnia/Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Łukasz Sobolewski
Gość: dr Artur Bartoszewicz, ekonomista, SGH
Data emisji: 07.03.2021
Godzina: 10.33

jbt/pr24