Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 30.05.2021

Wzrost cen surowców i materiałów najbardziej odczuwają duże firmy. Czy podniosą ceny swoich usług?

Wzrost cen surowców i materiałów najbardziej odczuwają firmy zatrudniające powyżej 250 osób, m.in z branży przetwórczej i budowlanej - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Proces ten może się przełożyć na wzrost inflacji - zaznaczyli analitycy.

Drożeją surowce energetyczne oraz rudy metali

W analizie wskazano, że drożejąca ropa, gaz oraz rudy metali powodują nie tylko wzrost cen towarów i usług, lecz także przyczyniają się do pogorszenia warunków biznesowych coraz większej liczby firm, dla których obecny czas jest okresem odbudowy i powrotu na rynek.


firma 1200.jpg
Polski Ład dla przedsiębiorców. Niższe obciążenia podatkowe dla mikrofirm, ulga na IPO

Drożejące surowce są problemem dla ponad połowy polskich firm – szczególnie tych dużych i średnich

Z badań PIE wynika, że dla ponad połowy polskich firm rosnące koszty zakupu surowców, materiałów i półproduktów wykorzystywanych do produkcji stanowią dużą i bardzo dużą barierę działalności.

Wskazano, że najbardziej doskwierają one firmom zatrudniającym powyżej 250 pracowników (64 proc. respondentów z tej grupy tak wskazało), natomiast w przypadku małych i średnich firm problem sygnalizowało ponad 50 proc. badanych.

"Taki rozkład odpowiedzi jest prawdopodobnie związany ze skalą działalności przedsiębiorstwa – dla dużych firm surowce i materiały mogą stanowić bardziej znaczącą pozycję w ich kosztach funkcjonowania" - wyjaśniono.

Wzrost kosztów surowców odczuwają przede wszystkim przemysł oraz firmy budowlane

Wśród sekcji, które najbardziej odczuły wzrost kosztów surowców, materiałów i półproduktów, znalazło się przetwórstwo przemysłowe (62 proc.), działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (61 proc.) oraz budownictwo (58 proc.). To właśnie dla dla firm z tych branż - jak wskazano - surowce i materiały są bardzo istotne z punktu widzenia bieżących kosztów działalności.


warszawa panorama warszawy free sghut 1200.jpg
Gospodarka odżywa po pandemii. Świetne statystyki dot. zatrudnienia w Polsce



Z badań PIE wynika, że w znacznie mniejszym stopniu zjawisko to dotknęło firmy usługowe.

"W ich przypadku wzrost cen surowców nie przekłada się bezpośrednio na wzrost kosztów bieżącej działalności, ale ten wpływ uwidoczni się w przyszłości" - napisano.

Zaznaczono jednak, że we wszystkich rodzajach przedsiębiorstw, rosnące koszty surowców i materiałów produkcyjnych, w mniejszym lub większym stopniu, stanowią utrudnienie w funkcjonowaniu.

Są obawy, że wzrost kosztów zostanie przełożony na odbiorców i klientów

Analitycy spodziewają się, że rosnące koszty surowców i energii elektrycznej będą przerzucane na odbiorców, ponieważ polscy przedsiębiorcy, zwłaszcza ci dotknięci skutkami pandemii, nie będą w stanie zbilansować rosnących cen.

"Wzrost cen deklarują te branże, dla których surowce produkcyjne są niezbędne do zapewnienia ciągłości wytwarzania dóbr, stąd droższa produkcja zaowocuje droższymi towarami" - napisali.

Zaznaczono, że proces ten może się przełożyć na wzrost inflacji.

PAP, jk