Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 21.07.2021

PKO BP ujawnia swój udział w "zielonej transformacji" gospodarki. Znamy założenia

PKO BP chce zmniejszyć poziom swojego zainteresowania sektorem wydobywczym węgla do 2030 r. W zamian planuje zwiększenie finansowania inwestycji ograniczających zmiany klimatu, co najmniej o 5 procent rocznie.

"PKO Bank Polski przyjął wskaźniki w obszarze ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance) i włączył je do celów niefinansowych Grupy Kapitałowej Banku na kolejne lata. Realizacja celów weryfikowana będzie na podstawie wiarygodnych i w pełni mierzalnych danych" - poinformowała bankowa spółka.

Wśród zaprezentowanych na konferencji prasowej wskaźników strategii banku znajduje się również zobowiązanie do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych banku do 40 tys. ton w 2025 r., czyli o 60 proc. mniej w stosunku do 2019 roku.


PKO BP1200.jpg
PKO BP na plusie mimo pandemii. Pod koniec ubiegłego roku polski bank zanotował wielomilionowe zyski

PKO BP chce kredytować "zielone" inwestycje

-Od 2019 r. z coraz większą determinacją podejmujemy działania ukierunkowane na jedno z największych współczesnych wyzwań - przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Dziś wykonaliśmy kolejny krok na tej drodze i podjęliśmy konkretne, mierzalne zobowiązania w obszarze ESG. Chcemy tak jak dotychczas wypracowywać najlepsze wyniki dla naszych akcjonariuszy, ale dodatkowo – szukać możliwości, aby jednocześnie rozwijać się w sposób bardziej zrównoważony. Zagadnienia związane z ESG szerzej uwzględnimy też w naszej kolejnej strategii - powiedział kierujący pracami zarządu wiceprezes PKO Banku Polskiego Jan Emeryk Rościszewski.

PKO Bank Polski zapewnił, że jest świadomy wyzwań wynikających ze zmian klimatycznych i stopniowo sam eliminuje działania, które szkodzą środowisku naturalnemu, wspiera też edukację ekologiczną oraz w codziennej działalności kieruje się zasadą odpowiedzialności społecznej.

Bank chce sam ograniczyć zużycie prądu, wody i papieru

Bank PKO BP  zapewnił, że będzie kontynuował pracę nad kolejnymi wskaźnikami i celami niefinansowymi związanymi z obszarem ESG, a wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem jeszcze szerzej uwzględni w swojej kolejnej strategii.

"Kolejne cele niefinansowe w szczególności mogą być związane z ograniczaniem zużycia energii, wody, papieru czy wzrostem poziomu segregacji i recyklingu odpadów wytwarzanych przez spółkę. Bank w dalszym ciągu będzie pracował nad implementacją celów ESG, związanych z ograniczaniem finansowania sektorów energii wysokoemisyjnej i wzrostem finansowania projektów sektora ESG" - informuje bank PKO BP.


shutt eksport 1200.jpg
Polska będzie coraz większym eksporterem w unijnej gospodarce. Tak wynika z raportu banku PKO BP

PKO BP chce zwiększyć udział kobiet w kadrze menedżerskiej

Największy polski bank "chce utrzymywać wysoki odsetek kobiet na kluczowych stanowiskach menedżerskich i zobowiązał się, że w 2025 r. będzie on nie niższy niż 35 proc.".

Skarb Państwa ma obecnie 29,43 proc. akcji PKO BP, a wartość jego aktywów wynosi 384 mld zł. W I kw. 2021 r. bank wypracował 1,2 mld zł zysku netto.

PKO BP jest dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów swoich klientów.  Ma 18,3 proc. udziałów w rynku oszczędności, 17,6 proc. w rynku kredytów, 19,7 proc. w rynku kredytów hipotecznych oraz 19,2 proc. udziału w rynku funduszy inwestycyjnych dla osób fizycznych. Aplikacja do płatności IKO ma ponad 5,5 mln aktywnych użytkowników.


PR24/PAP/sw