Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 22.08.2021

Za wzrost eksportu drewna nie odpowiadają Lasy Państwowe. To odpowiedź resortu klimatu na apel producentów, aby wstrzymać jego eksport

Prowadzimy rozmowy z branżą drzewną i Lasami Państwowymi, by wypracować rozwiązania w związku z rozregulowaniem rynku drewna - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, pytane o apel do rządu branży drzewnej, dotyczący zakazu eksportu drewna.

Branża drzewna wystosowała apel o przyjęcie zasad sprzedaży drewna, które pozwolą na ograniczenie eksportu drewna. Jej zdaniem, polskie drewno jest eksportowane w znacznie większej skali niż podają Lasy Państwowe, co po części winduje ceny surowca drzewnego do rekordowych poziomów.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przyznało, że "w związku z sytuacją na świecie i skokowym zapotrzebowaniem na surowiec drzewny rynek drewna uległ rozregulowaniu".

"Również polskie firmy znalazły się pod dużą presją. Dane GUS, jak i KAS wskazują, że rzeczywiście mamy wzrost eksportu drewna okrągłego w szczególności na rynek niemiecki i chiński. Obecnie prowadzimy rozmowy z branżą drzewną, jak również z Lasami Państwowymi, by wypracować jak najlepsze rozwiązania w tym zakresie" - wskazał resort klimatu.


meble 1200.jpg
Polskie meble idą na rekord. Wartość eksportu może przekroczyć 50 mld zł

Lasy Państwowe nie eksportują drewna

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) podkreśliło jednak jednocześnie, że Lasy Państwowe nie eksportują drewna, nie promują oferty za granicami, nie poszukują klientów zagranicznych, ani nie posiadają w swojej organizacji struktur odpowiedzialnych za obsługę klientów zagranicznych i eksportu.

"W MKiŚ prowadzone są rozmowy, w tym z przedstawicielami branż, które wystosowały apel. W odpowiedzi na zastałą sytuację, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych utworzył 5 sierpnia 2021 r. Krajowy zespół do spraw wspierania przedsiębiorczości w zakresie przerobu surowca drzewnego" - poinformowało MKiŚ.

Głównym celem powołania zespołu jest rozpoznanie utrudnień i zagrożeń dla funkcjonowania przedsiębiorców prowadzących na obszarze RP działalność gospodarczą opierającą się na potrzebie surowca drzewnego.

"W skład zespołu wchodzą między innymi przedstawiciele organizacji reprezentujących przedsiębiorców z sektora przemysłu drzewnego" - dodano w informacji resortu.

Na całym świecie rosną ceny drewna

Jednocześnie ministerstwo klimatu zwróciło uwagę, że eksperci branży drzewnej jako przyczynę wzrostu cen drewna w Polsce podają wzrost cen tego surowca na rynkach światowych, głównie w USA, gdzie dominuje budownictwo drewniane.

"Sprawozdania finansowe polskich firm drzewnych potwierdzają, że branża przeżywa niesamowity rozkwit, osiągając bardzo dobre wyniki sprzedaży" - ocenił resort.

Lasy Państwowe nie mają wpływu na hurtownie

"Lasy Państwowe nie odpowiadają za obecny wzrost cen produktów i półproduktów drzewnych na polskim rynku, gdyż nie mają one istotnego wpływu na ceny w sklepach czy hurtowniach" - podkreśla resort klimatu. Jako przykład wskazano cenę płyty OSB. "Cena drewna wykorzystywanego do ich produkcji wzrosła w tym roku tylko o 3 proc., tymczasem w sklepach produkt ten zdrożał 10-krotnie" - przypominają eksperci ministerstwa.

Resort klimatu ocenił, że "wzrost cen średnich nie jest silny, gdyż ceny wzrosły średnio o około 3 proc.", podczas gdy "inflacja w roku 2021 wyniesie około 4 proc.".


kanapa sofa meble pixabay 1200.jpg
Polskie fabryki coraz ważniejsze w niemieckim łańcuchu dostaw. Ekspert o źródłach sukcesu naszych eksporterów

Producenci chcą ograniczyć eksport drewna

Według organizacji branżowych, takich jak Związek Polskie Okna i Drzwi (POiD), Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego (PIGPD), Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli (OIGPM), Polskie Stowarzyszenie Dekarzy (PSD) oraz Polski Komitet Narodowy EPAL, trzeba zmienić obecne zasady sprzedaży drewna, by ograniczyć eksport tego surowca.

W ich opinii co roku wyjeżdża z naszego kraju 4 mln m sześc. drewna, podczas gdy Lasy Państwowe pozyskują około 40 mln m sześc. drewna.

"Od roku 2018 wzrost eksportu drewna z Polski skoczył do nigdy wcześniej nienotowanych poziomów. Oznacza to, że polskie drewno jest eksportowane w znacznie większej skali niż to podają Lasy Państwowe" - napisały organizacje grupujące producentów mebli i stolarki budowlanej.


W ocenie branży drzewnej, ceny drewna są obecnie najwyższe w historii, co dotkliwie odczuwają m.in. budownictwo, segment meblarski, rynek stolarki okiennej i drzwiowej oraz rynek papieru.


PR24/PAP/sw