Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Borys 30.01.2012

Biznes oparty na bezinteresowności

Jest szansa, żeby spotkać Muhammada Yunusa, człowieka, którego działalność odmieniła losy kilkuset milionów najbiedniejszych ludzi na świecie.
Muhammad YunusMuhammad Yunus flickr.com By World Economic Forum
Posłuchaj
  • Kryzys jest matką nowych możliwości. Jeżeli żyjemy w czasach kryzysu, nie mamy wyjścia i musimy znaleźć jakieś rozwiązania. Kryzys daje możliwość zmian. W normalnej sytuacji nie próbujemy niczego zmieniać, ponieważ wszystko działa. Ale jeśli coś przestaje działać, jest to dobra okazja do zmian.
Czytaj także

Noblista opowie o tym, jak ubodzy z Bangladeszu nauczyli go nowej ekonomii i podsunęli mu pomysły, które wpłynęły na stworzenie nowej strategii rozwoju Unii Europejskiej.

31 stycznia o godz. 18.00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie prof. Muhammad Yunus wygłosi wykład pt. "Przedsiębiorczość społeczna. Nowy model biznesu oparty na… bezinteresowności". Spotkanie z noblistą to nie tylko możliwość wysłuchania ciekawej prelekcji, ale również okazja do zakupu wydanej po raz pierwszy w Polsce książki Yunusa: "Bankier ubogich. Historia mikrokredytu" (wyd. ConCorda). Prelekcji towarzyszyć będzie wystawa poświęcona polskim przedsiębiorstwom społecznym: "Z lepszej półki".

Muhammad Yunus urodził się w 1940 roku w brytyjskich Indiach (obecnie Bangladesz). Skończył studia ekonomiczne na stołecznej uczelni. W 1965 roku zaoferowano mu stypendium Fulbrighta na Uniwersytecie Vanderbilta w USA, gdzie uzyskał stopień doktora. Po trzech latach pracy jako adiunkt ekonomii na Uniwersytecie Stanowym Middle Tennessee powrócił do Bangladeszu, by objąć katedrę ekonomii na Uniwersytecie w Chittagong.

W 1976 roku w ramach projektu badawczego Muhammad Yunus trafił wraz z trojgiem swoich studentów do wsi Dżobra, w której kobiety wytwarzały bambusowe stołki i koszyki. Z powodu nękających Bangladesz klęsk żywiołowych oraz głodu tamtejszych kobiet nie stać było na zakup materiału, dlatego musiały pobierać go od przyszłego nabywcy. Yunus wpadł na pomysł, aby udzielić im niewielkich pożyczek. Eksperyment okazał się udany i – po pomyślnym powtórzeniu go w innych miejscowościach – Yunus założył Grameen Bank, udzielający mieszkańcom Bangladeszu niewielkich pożyczek na rozkręcenie małego przedsiębiorstwa. Obecnie ponad sto banków w różnych krajach powiela model Grameen Banku, przyczyniając się – za pomocą mikrokredytów – do zmniejszania ubóstwa na świecie.

W 2006 roku Grameen Bank oraz jego twórca Muhammad Yunus otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla "za wysiłek na rzecz stworzenia warunków do ekonomicznego i społecznego rozwoju od podstaw". Oprócz Nagrody Nobla profesor Yunus zdobył dziesiątki wyróżnień i nagród w kilkudziesięciu krajach, w których jego inicjatywa znalazła entuzjastów i naśladowców m.in. w USA, Szwecji, Holandii, Korei Południowej, Japonii, Sri Lance i Jordanii. Jego działalność na rzecz biednych zapewniła mu uznanie ze strony różnych organizacji międzynarodowych, instytucji pozarządowych, naukowców i głów państw.

Spotkanie otwarte poprowadzi prof. Krzysztof Rybiński, rektor Uczelni Vistula. Wykładowi będzie towarzyszyć wystawa dotycząca polskich przedsiębiorstw społecznych: "Z lepszej półki". Jest to prezentacja ciekawych produktów i usług wytwarzanych przez ludzi, którzy dzięki solidarnemu wsparciu ze strony silniejszych uczestników rynku oraz dofinansowaniu odzyskują możliwość aktywizacji zawodowej.

uw.edu.pl,ab