Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 08.08.2012

Oszukują na VAT-cie, nawet na 400 mlm zł rocznie

Nawet 400 mln złotych rocznie może tracić budżet na wyłudzeniu podatku VAT w branży stalowej.
25 tysięcy złotych ukradły ze szkolnej kasy trzy pracownice gimnazjum25 tysięcy złotych ukradły ze szkolnej kasy trzy pracownice gimnazjum sxc.hu

Skala zjawiska jest tak duża, że zagraża działalności uczciwych dystrybutorów stali.

Iwona Dybał, prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali podkreśla, że proceder wyłudzenia VATu jest niebezpieczny dla całej branży. Uczciwie działające firmy nie są w stanie konkurować z podmiotami, które sprzedają wyroby tańsze o 23 procent. Dystrybutorzy informują, że stracili już około 50 procent rynku prętów zbrojeniowych.
Jak informuje Robert Wojdyna, prezes Konsorcjum Stali, na wyłudzaniu podatku traci całe społeczeństwo. Chodzi zarówno o budżet państwa jak i pracowników firm dystrybuujących stal, którzy przez wyłudzanie VATu mają coraz mniej pracy.
Proceder polega na eksporcie, a następnie imporcie wyrobów stalowych. Robert Wojdyna tłumaczy, że eksporterzy odliczają sobie podatek VAT, a importerzy nie zgłaszają towaru, którzy następnie odsprzedają do Polski po niższej cenie. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową tłumaczy, że zadeklarowany import stalowych prętów jest o wiele mniejszy niż deklarowany eksport z ościennych krajów.
Szacunki branży stalowej wskazują, że państwo może tracić na procederze nawet 400 mon złotych rocznie. Nie wiadomo ile budżet traci na niezapłaconym podatku dochodowym.
Dystrybutorzy stali rozmawiają już w tej sprawie z Ministerstwem Finansów, ale z procederem walczą też we własnych szeregach. 30 firm z branży stalowej podpisało porozumienie, które zobowiązuje je do unikania podejrzanych transakcji. Polska Unia Dystrybutorów Stali chcę rozszerzyć deklarację na podmioty z branży budowlanej oraz innych odbiorców stali.