Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 26.06.2014

Paweł Tamborski nowym prezesem GPW. Czy KNF zdąży ze zgodą?

Walne Zgromadzenie akcjonariuszy spółki Giełda Papierów Wartościowych powołało Pawła Tamborskiego na nowego prezesa warszawskiego parkietu. Posiedzenie, na wniosek Ministerstwa Skarbu Państwa, zostało przerwane do 15 lipca, do godz. 11. Czy KNF do tego czasu zatwierdzi nowego szefa stołecznego parkietu?
Posłuchaj
  • Walne zgromadzenie akcjonariuszy GPW wybiera nowego prezesa - relacja Karola Tokarczyka (IAR)
  • Wybór Pawła Tamborskiego na nowego prezesa GPW ogłosił przewodniczący Walnego Zgromadzenia, profesor Marek Wierzbowski (IAR)
  • Adam Maciejewski po wyborze nowego prezesa GPW podziękował za współpracę zarządowi, pracownikom oraz inwestorom (IAR)
  • Pierwszy prezes Giełdy Papierów Wartościowych, Wiesław Rozłucki o Pawle Tamborskim (IAR)
  • Pierwszy prezes Giełdy Papierów Wartościowych, Wiesław Rozłucki o wyborze nowego prezesa GPW (IAR)
  • Analityk domu maklerskiego TMS Brokers, Marek Wołos o oczekiwaniach wobec nowego prezesa GPW (IAR)
  • Analityk domu maklerskiego TMS Brokers, Marek Wołos o perspektywach GPW (IAR)
  • Maciej Krzysztoszek z KNF wyjaśnia zasady i procedurę zatwierdzana nowego szefa GPW. Nie podał terminu zakończenia procedury./IAR/
Czytaj także

Przedstawicielka MSP argumentowała, że powodem przerwania walnego jest oczekiwanie na zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na powołanie Tamborskiego na szefa GPW. Tymczasem przedstawiciele Komisji nie chcieli powiedzieć, czy cała procedura zakończy się do 15 lipca.

Tamborski zastąpi na stanowisku prezesa GPW Adama Maciejewskiego, który pełnił funkcję od początku 2013 roku. Kadencja dotychczasowego zarządu GPW wygasa z dniem odbycia Walnego Zgromadzenia.

Kandydaturę zatwierdzić musi jeszcze KNF

Paweł Tamborski, chociaż został wybrany prezesem Giełdy Papierów Wartościowych, to swoją funkcję zacznie pełnić najwcześniej 15 lipca. Musi uzyskać akceptację Komisji Nadzoru Finansowego.

Do 15 lipca GPW włada stary prezes

Przewodniczący walnego zgromadzenia akcjonariuszy, mecenas Marek Wierzbowski liczy, że odpowiednią zgodę KNF wyda w ciągu dwóch tygodni. W jego opinii Paweł Tamborski nie jest anonimową postacią, która wymaga sprawdzania. Mecenas dodał, że do czasu zakończenia walnego zgromadzenia akcjonariuszy Giełdą Papierów Wartościowych zarządza dotychczasowy zarząd z prezesem Adamem Maciejewskim na czele.

Przedstawiciel Komisji Nadzoru finansowego, Maciej Krzysztoszek przypomina, że KNF za każdym razem wydaje zgodę na zmiany w zarządzie Giełdy Papierów Wartościowych. Komisja zapoznaje się z dokumentacją na temat prezesa i weryfikuje ją. - W stosownym czasie (KNF - red.) podejmuje decyzję o udzieleniu zgody, bądź odmowie - tłumaczy rozmówca. Przedstawiciel Komisji nie chciał powiedzieć, czy cała procedura zakończy się do 15 lipca.

Komisja Nadzoru Finansowego powinna się pośpieszyć. Najbliższe posiedzenie tego gremium odbędzie się 8 lipca. Jeżeli wówczas nie zapadnie decyzja w sprawie Pawła Tamborskiego, kolejna okazja będzie dopiero 22 lipca. Walne zgromadzenie akcjonariuszy zostanie wznowione 15 lipca.

Pożegnanie starego prezesa

Obecny szef GPW Adam Maciejewski podziękował zarządowi i akcjonariuszom za pracę na stanowisku i życzył nowemu kierownictwu powodzenia.

Adamowi Maciejewskiemu podziękował Wiesław Rozłucki, pierwszy prezes GPW oraz Rady Giełdy. - To była udana kadencja - podsumował pierwszy prezes GPW. Wiesław Rozłucki pochwalił także wybór na stanowisko nowego prezesa Pawła Tamborskiego i wyraził nadzieję, że procedura akceptacji kandydatury Tamborskiego, przez KNF nastąpi jak najszybciej.

Rynek pokłada duże nadzieje w nowym prezesie

Praktyk rynkowy z dużym doświadczeniem krajowym i zagranicznym - tak Pawła Tamborskiego określa ekspert z domu maklerskiego TMS Brokers. Rynki finansowe wiążą w nowym prezesem warszawskiego parkietu duże nadzieje.
W opinii analityka Marka Wołosa, nowy prezes giełdy będzie musiał zmierzyć się między innymi z opłatami za handel na warszawskim rynku. Są one dość wysokie, więc brokerzy oczekują dyskusji na temat ich obniżenia. Z drugiej strony, zdaniem analityka spółka musi też zarobić i pokazać, że ma pomysł na rozwój.
Według rozmówcy IAR nowy prezes będzie musiał też śledzić posunięcie swoich konkurentów z zagranicznych giełd i rozwijać spółkę. Marek Wołos nie wyklucza połączenia inną giełdą. Nowe szefostwo warszawskiego parkietu powinno pomyśleć o bliższej współpracy z rynkiem w Londynie czy Nowym Jorku.

Nowy prezes GPW: człowiek na ciężkie czasy >>>

Nowy szef warszawskiego parkietu był podsekretarzem stanu w ministerstwie skarbu państwa od 23 stycznia 2012 roku. Do jego kompetencji należało między innymi nadzorowanie rynku kapitałowego w Polsce. Z wykształcenia jest ekonomistą.

Tamborski od lat jest związany z rynkiem kapitałowym. Od listopada 2010 r. do stycznia 2012 r. pełnił funkcję szefa bankowości inwestycyjnej w Wood & Company. W latach 2008 - 2010 pracował jako dyrektor zarządzający w Unicredit CAIB Securities w Londynie. W latach 1999 - 2007 pełnił funkcję członka zarządu, dyrektora generalnego odpowiedzialnego za bankowość inwestycyjną w Unicredit CA IB Poland. W latach 1994 - 1999 był zatrudniony w CA IB Securities. W 1993 - 1994 pracował w Centralnym Biurze Maklerskim WBK na stanowiskach szefa transakcji giełdowych, oraz zastępcy dyrektora. W latach 1991 - 1993 był maklerem w Domu Maklerskim Banku Staropolskiego.
Maciejewski chciał pozostać na stanowisku
Dotychczasowy prezes GPW Adam Maciejewski wcześniej deklarował chęć dalszego sprawowania swojej funkcji. Na GPW pracował od 1994 r. Od czerwca 2006 r. był członkiem zarządu giełdy, odpowiedzialnym m.in. za rynek instrumentów pochodnych i strukturyzowanych, systemy transakcyjne, technologię, organizację obrotu i produkty informacyjne.

Odchodzący prezes GPW o swojej kadencji: Krótka, ale bardzo udana


Maciejewski został prezesem GPW 17 stycznia 2013 r., kiedy Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy GPW odwołało Ludwika Sobolewskiego z tej funkcji. Było to pokłosie doniesień medialnych o tym, że Sobolewski był zaangażowany w zbieranie funduszy dla produkcji filmowej, w której miała zagrać jego partnerka życiowa. Sobolewski zapewnił wówczas, że giełda nie uczestniczyła w finansowym wsparciu tego projektu filmowego, a on sam nie naruszył zasad etyki zawodowej. Zmian jednak domagało się MSP. Pod koniec grudnia 2012 r. Rada GPW "z ważnych powodów" zawiesiła Sobolewskiego w pełnieniu obowiązków prezesa.

Akcje w górę

Akcje GPW w trakcie czwartkowej sesji zyskały o około 0,3 proc. Na parkiecie nie widać zatem wyraźnej reakcji na wybór nowego prezesa.

Co czeka giełdę w 2014 roku?

Ludwik Sobolewski, prezes giełdy w Bukareszcie, były prezes giełdy w Warszawie, prognozuje, co czeka GPW w 2014 roku.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

IAR/PAP, awi