Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 27.01.2015

Kurs franka szwajcarskiego spada. Czy ten trend się utrzyma?

Na otwarciu wyniósł 4,15 złotego, obecnie waha się w okolicy 4,10 złotego. Wczoraj w ciągu dnia staniał wobec złotego o około 10 groszy.
Eksperci radzą, by ci, którzy spłacają kredy te frankach szwajcarskich zachowali zimną krewEksperci radzą, by ci, którzy spłacają kredy te frankach szwajcarskich zachowali zimną krew PAP/Adam Warżawa
Posłuchaj
  • Jarosław Janecki dodaje, że kurs franka szwajcarskiego się stabilizuje
  • Według ekonomisty banku Citi Handlowy, Piotra Kalisza powodem może być zniecierpliwienie międzynarodowych inwestorów.
  • Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki wyjaśnia, że zmiany na rynku walutowym wynikają z decyzji Europejskiego Banku Centralnego o drukowaniu euro, bo to oznacza, że inwestorzy będą mieli więcej pieniędzy
Czytaj także

15 stycznia, po decyzji szwajcarskiego banku centralnego o uwolnieniu franka wobec euro, kurs szwajcarskiej waluty poszybował w górę. W szczytowym momencie na chwilę przekroczył 5 złotych, a w ostatnich dniach utrzymywał się na poziomie 4,25-4,30 złotego.

Złoty będzie się umacniał, frank nieco stanieje

Drukowanie euro będzie wpływało na umocnienie złotego i niższy kurs franka szwajcarskiego - uważa ekonomista Jarosław Janecki. Wczoraj szwajcarska waluta straciła na wartości, a dziś przed południem frank staniał chwilowo do 4 złotych i 6 groszy, choć potem jego kurs ponownie wzrósł.

Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki wyjaśnia, że zmiany na rynku walutowym wynikają z decyzji Europejskiego Banku Centralnego o drukowaniu euro. To oznacza, że inwestorzy będą mieli więcej pieniędzy:, za które będą kupować między innymi waluty krajów rozwijających się, jak Polska. Ekspert wskazuje, że podobną sytuację na rynku obserwowaliśmy, kiedy amerykański bank centralny drukował dolary.
Jarosław Janecki dodaje, że kurs franka szwajcarskiego się stabilizuje po tym, jak nadmiernie się umocnił, kiedy bank centralny Szwajcarii poinformował, że przestaje bronić niskiego kursu swojej waluty wobec euro.
Nie przywiązujmy się do kursu franka

Według ekonomisty banku Citi Handlowy, Piotra Kalisza powodem może być zniecierpliwienie międzynarodowych inwestorów. Chodzi o tych, którzy zakupili szwajcarską walutę tuż po rezygnacji tamtejszego banku centralnego ze sztywnego kursu wobec euro. Inwestorzy ci, liczyli prawdopodobnie na dalsze umocnienie franka szwajcarskiego. Nie widząc go, w opinii rozmówcy IAR, postanowili zrealizować zyski. Rozmówca IAR zastrzega, żeby nie przywiązywać się do kolejnych kursów szwajcarskiej waluty. 15. stycznia, po decyzji szwajcarskiego banku centralnego o uwolnieniu franka wobec euro, kurs szwajcarskiej waluty poszybował w górę. W szczytowym momencie na chwilę przekroczył 5 złotych, a w ostatnich dniach utrzymywał się na poziomie 4,25-4,30 złotego.

Spotkanie Ewy Kopacz ws. kursu franka

Ewa Kopacz zajmie się we wtorek sprawą kredytów we frankach szwajcarskich. Spotka się z szefem Komisji Nadzoru Finansowego, Andrzejem Jakubiakiem - powiedział w radiowej Trójce doradca szefowej rządu Sławomir Nitras.
Jak dodał, tematem będzie między innymi wypełnianie przez banki rekomendacji Komitetu Stabilności Finansowej. Tym bardziej, że - jak mówił gość Trójki - banki szybko realizują korzystne dla siebie rekomendacje, a te niekorzystne - jak obniżenie rat kredytu - opóźniają, często o kilka miesięcy.

J.Piechociński: W środę przedstawię propozycje dla frankowiczów

TVN24/x-news

IAR, abo