Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 08.12.2016

Bank Pekao znów w państwowych rękach

Powszechny Zakład Ubezpieczeń oraz Polski Fundusz Rozwoju kupiły blisko 33 procent akcji Banku Pekao.
Posłuchaj
  • O tym, że PZU kupiło ponad 30 procent akcji Banku Pekao w radiowej Jedynce (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Akcje zostały kupione od włoskiej grupy UniCredit za ponad 10,6 miliarda złotych. Cena jednej akcji wyniosła 123 złote. To jedna z największych transakcji w sektorze bankowym w Europie w ostatnich latach.

PZU i Polski Fundusz Rozwoju podpisały umowę z UniCredit dotyczącą kupna blisko 33 proc. akcji banku Pekao S.A.

- Zawarliśmy porozumienie z UniCredit dotyczące nabycia znaczącego pakietu akcji w Pekao SA. Jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli i zrealizowane zostaną następne etapy tej transakcji, jest ogromna szansa, że „Żubr” (symbol Pekao sprzed prywatyzacji - red.) wróci z ziemi włoskiej do Polski. Nabywamy blisko 33 proc. akcji, przy czym PZU nabędzie 20 proc. plus jedna akcja, reszta zostanie nabyta przez Polski Fundusz Rozwoju. Dzięki tej transakcji PZU staje się największą zdywersyfikowaną grupą finansową w Europie Środkowo-Wschodniej - tłumaczył dziś Michał Krupiński, prezes PZU.


Czytaj dalej
Pekao pap 1200.jpg
PZU kupiło ponad 30 procent akcji Banku Pekao. Ceny akcji PZU mocno w górę

Dobry biznes

Polski Fundusz Rozwoju jak mówił Paweł Borys, prezes Funduszu, chce realizować projekty inwestycyjne, które są ważne z perspektywy polskiej gospodarki i dzisiejsza transakcja jest tego typu projektem.

- Cieszę się, że możemy wspierać projekty, które w naszej ocenie będą pozytywnie wpływały na rozwój polskiego sektora bankowego. Natomiast uważamy też, że ta inwestycja to jest dobry biznes. Jako Polski Fundusz Rozwoju zakładamy, że osiągniemy stopę zwrotu z tej inwestycji na poziomie 10 proc. plus finansujemy tę inwestycję ze środków własnych, ale również ze źródeł zewnętrznych – wyjaśnia rozmówca.

Michał Krupiński Jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli i zrealizowane zostaną następne etapy tej transakcji, jest ogromna szansa, że „Żubr” wróci z ziemi włoskiej do Polski.

Plan zrównoważonego rozwoju

Repolonizja banków staje się faktem, komentuje profesor Elżbieta Mączyńska prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. I dodaje, że przede wszystkim jest to dobra transakcja.

- Bank Pekao SA jest dobrym bankiem, czyli został nabyty dobry produkt. Ta transakcja mieści się w ramach strategii zrównoważonego rozwoju. Jak wiadomo polski sektor bankowy wyróżniał się na tle międzynarodowym dużym udziałem kapitału zagranicznego, sięgającego nawet 70 proc.. Zakup Pekao SA przez PZU można dyskutować, ponieważ łączenie działalności ubezpieczeniowej z bankową nie zawsze przynosi dobre rezultaty, to jest ryzyko – podkreśla gość.

Lepsza stabilność sektora  

Pekao to drugi - po PKP BP - największy bank w Polsce. Nabycie jego akcji zdaniem dr Waldemara Kozioła z Uniwersytetu Warszawskiego może poprawić stabilność sektora bankowego w Polsce.

- Systemowo znika jeden z kanałów przenoszenia problemów zewnętrznych banków na polski sektor bankowy. Pekao SA jest bankiem stabilnym, zarządzanym konserwatywnie, jest bankiem bardzo bezpiecznym. Jego ryzyko jest niewielkie, bo powiązane tylko z krajową gospodarką. Będąc częścią grupy międzynarodowej ten bank miał również ryzyka zewnętrzne. W tej sytuacji te ryzyka znikają – dodaje.

Zakup akcji Pekao jest elementem strategii PZU, zakładającej stworzenie grupy bankowej posiadającej aktywa o wysokości co najmniej 140 miliardów złotych.

Pekao to jeden z najbardziej efektywnych i zyskownych banków w stosunku do posiadanych kapitałów. Obsługuje ok. 5 mln klientów.

Justyna Golonko, abo