Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Borys 20.03.2013

Kryzys na Cyprze. Rynki muszą to przełknąć

Próba narzucenia Cyprowi przez „trojkę” podatkowego dyktatu zakończyła się niepowodzeniem. Obie strony znalazły się w sytuacji patowej. To spowoduje jeszcze większe napięcie na rynkach.
Cypryjczycy protestują przeciwko planom opodatkowania oszczędności bankowychCypryjczycy protestują przeciwko planom opodatkowania oszczędności bankowychPAP/EPA/FILIP SINGER

To, co działo się we wtorek wokół Cypru, przypomina najgorsze doświadczenia z czasów ratowania Grecji. Decyzyjny i informacyjny chaos, opieszałość i krótkowzroczność polityków, ignorowanie konsekwencji rynkowych podejmowanych (a częściej niepodejmowanych) decyzji.

Finał targów z „trojką” (Komisja Europejska, EBC i MFW) jest taki, że cypryjski parlament odrzucił pomysł „opodatkowania” pieniędzy klientów banków. Żaden z posłów nie poparł tego pomysłu. Podobno cypryjski rząd ma w zanadrzu dwa scenariusze rezerwowe. Ich kształt i wpływ na rynki trudno sobie obecnie wyobrazić. Będą one dziś dyskutowane. Wieczorem ministrowie finansów państw strefy euro wyrazili gotowość pomocy Cyprowi. Można się więc spodziewać podobnego jak wczoraj chaosu, a istnienie dwóch planów rodzi obawę, że dyskusje nad nimi potrwają kilka dni (wczoraj podano, że banki na wyspie będą nieczynne do wtorku). Najlepszym jego przykładem była informacja o dymisji ministra finansów Cypru, która spowodowała dynamiczny spadek wartości euro. Po pewnym czasie informację zdementował sam minister.

Giełdy, podobnie jak dzień wcześniej, zaczęły nerwowo, ale z czasem nastroje ulegały uspokojeniu. Skala spadków (i tak o połowę mniejsza niż w poniedziałek) powoli się zmniejszała. Dopiero pod koniec dnia, gdy informacyjny chaos sięgał zenitu, inwestorzy nie wytrzymali i indeksy poszły mocniej w dół. Ostatecznie w Paryżu zniżka sięgnęła 1,3 proc., we Frankfurcie 0,8 proc., a w Londynie 0,4 proc.

Nieco spokojniej było na Wall Street, choć nie obyło się bez spadków. Nie pomogły bardzo dobre informacje z rynku nieruchomości. Jedynie w ciągu pierwszych kilkudziesięciu minut handlu indeksy trzymały się nad kreską. Później, na wieść o narastających kłopotach z Cyprem, skala spadku zwiększyła się. S&P500 znalazł się na moment poniżej 1540 punktów. W drugiej części sesji bykom udało się zmniejszyć straty. S&P500 ostatecznie zniżkował o 0,24 proc., a Dow Jones zdołał wyjść na symboliczny plus.

Open Finance, ab