Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 25.11.2014

Projekt OZERISE: sprawdź, ile potrzebujesz i ile możesz wyprodukować energii z OZE

Jednym z pierwszych kroków inwestora pragnącego zainstalować w swoim gospodarstwie odnawialne źródło energii jest wybór technologii.
Projekt OZERISE: sprawdź, ile potrzebujesz i ile możesz wyprodukować energii z OZEGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Prawidłowa ocena zasobów energii odnawialnej, jakimi dysponuje gospodarstwo, jak również określenie zużycia energii, nie jest proste mówi Piotr Dziamski z Instytutu Energetyki Odnawialnej (Hanna Uszyńska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Projekt OZERISE, realizowany przez Instytut Energetyki Odnawialnej, a finansowany z Programu Life +, ma pomóc rolnikom w podjęciu prawidłowej decyzji.

Pierwszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odnawialnych źródeł energii, z jakich chcemy korzystać w gospodarstwie, jest ocena jej zasobów. - W przypadku wiatraków – mówi Piotr Dziamski z Instytutu Energetyki Odnawialnej – oceniamy, czy w najbliższym otoczeniu gospodarstwa występują przeszkody terenowe, które zmniejszałyby wydajność elektrowni wiatrowej. Jeśli chcemy zainstalować panele słoneczne lub fotowoltaiczne oceniamy odpowiednią orientację budynku względem słońca i powierzchnię dachu. Niektóre gospodarstwa produkują dużo odpadów z biomasy, które również można wykorzystać jako źródło energii. Ocena takich właśnie elementów jest bardzo ważna z punktu widzenia doboru instalacji OZE.

Ile używamy energii?

Drugim, również ważnym kryterium, o którym należy pamiętać, jest ocena zużycia  energii w gospodarstwie rolnym. Należy określić ile gospodarstwo zużywa energii elektrycznej i ile ciepła w ciągu roku, a także czy zużywa go więcej latem czy zimą. - Dobieramy odnawialne źródła energii przede wszystkim pod własne potrzeby. – przypomina Piotr Dziamski. – Tak dopasowane instalacje zapewniają największą opłacalność tego typu inwestycji w obecnym otoczeniu prawnym.

Można skorzystać z doradcy

Prawidłowa ocena zasobów energii odnawialnej, jakimi dysponuje gospodarstwo, jak również określenie zużycia energii, nie jest proste. Instytut Energetyki Odnawialnej, w ramach Projektu „OZERISE – odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych”, opracował więc specjalne narzędzie doradcze, które ułatwi indywidualnym inwestorom dobór odnawialnych źródeł energii do własnych potrzeb i możliwości. Można będzie z niego skorzystać wchodząc na stronę internetową www.obywatelzenergia.pl. Strona zostanie uruchomiano na początku grudnia.

Decydując się na wykorzystanie w gospodarstwie rolnym energii z odnawialnych źródeł warto też pomyśleć o więcej niż jednej inwestycji. - Jest to tendencja, którą można od pewnego czasu zaobserwować zwłaszcza w krajach, w których energetyka odnawialna jest rozwinięta bardziej niż w Polsce – podkreśla Piotr Dziamski. – Aby zwiększyć opłacalność inwestycji rolnicy decydują się na wykorzystanie kilku źródeł OZE. Są to tak zwane instalacje hybrydowe. Najczęściej łączone są instalacje fotowoltaiczne z małymi wiatrakami, a kolektory słoneczne z kotłami na biomasę.

Głównym celem projektu „OZERISE – odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych” jest promowanie i rozwijanie instalacji hybrydowych.

Projekt OZERISE – Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych i mikrosieciach jest dofinansowany przez Program LIFE+ oraz NFOŚiGW w ramach projektu LIFE11 ENV/PL/444.

Hanna Uszyńska