Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 25.05.2012

Szef watykańskiego banku zwolniony

Szerokim echem we włoskich mediach odbiła się wiadomość o zwolnieniu prezesa Instytutu Dzieł Religijnych (IOR), zwanego “watykańskim bankiem”.
Szef watykańskiego banku zwolnionyGreg O'Beirne/Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
  • (IAR), Marek Lehnert, Rzym
Czytaj także

Piastujący to stanowisko przez niecałe trzy lata, Ettore Gotti Tedeschi wszedł w konflikt ze swoimi najbliższymi współpracownikami i z niektórymi osobami z otoczenia papieża. Poszło o przejrzystość operacji finansowych.

Prasa przypomina, że swoją krótką karierę w Watykanie włoski ekonomista rozpoczął w niecodzienny sposób: mówiło się o nim jako o współautorze społecznej encykliki Benedykta XVI “Caritas in veritate”, a sam Tedeschi publicznie zaproponował by za dokument ten przyznać papieżowi nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii.
Po roku od nominacji prezesa IOR narodowy bank włoski zablokował 23 miliony euro na kilku jego kontach, sugerując złamanie norm dotyczących prania brudnych pieniędzy. Nie zasłaniając się faktem eksterytorialnego charakteru instytucji, którą kierował, Gotti Tedeschi zdecydował się na współpracę z włoskim wymiarem sprawiedliwości. Jak twierdzą komentatorzy, od tego zaczęły się jego kłopoty za Spiżowa Bramą. Gazety nie wykluczają też, że Gotti Tedeschi mógł być jedną z osób, które przekazały niedawno mediom szereg listów i dokumentów, świadczących o walce o wpływy na najwyższych szczeblach Kurii Rzymskiej. Zdaniem „Corriere della Sera” ten „godny śmiechu” zarzut miał przekonać zainteresowanego, że jest w Watykanie źle widziany i uważany za wroga.