Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Borys 30.06.2013

Gaz łupkowy. Błogosławieństwo czy przekleństwo?

Ile jesteśmy w stanie zapłacić za bezpieczeństwo energetyczne? Czy jesteśmy gotowi bezpowrotnie zanieczyścić chemikaliami i toksynami, tyle wody ile zużywa 9 milionów Polaków w ciągu roku?
Protestu przeciwko poszukiwaniu gazu łupkowego przez firmę Chevron na miejscu planowanego odwiertu w miejscowości ŻurawlówProtestu przeciwko poszukiwaniu gazu łupkowego przez firmę Chevron na miejscu planowanego odwiertu w miejscowości ŻurawlówPAP/Wojciech Pacewicz

Czego boją się mieszkańcy Żurawlowa, którzy już od czterech tygodni protestują przeciwko inwestycjom koncernu Chevron. Amerykańska firma planuje rozpoczęcie odwiertów na terenie tamtejszej gminy.

Na czym polega szczelinowanie hydrauliczne - proces technologiczny wykorzystywany przy wydobywaniu gazu łupkowego?

Tak
Tak wygląda powierzchnia ziemi w trakcie szczelinowania, szyb co 0,5 km, jak Wam się podoba?

Według prof. Harasimiuka z UMCS w Lublinie w celu określenia zasobów potrzeba kilkuset odwiertów badawczych na terenie objętym koncesją. Aby wydobycie było opłacalne ekonomicznie potrzeba kilku tysięcy odwiertów wydobywczych. J. Watson - prezes firmy Chevron - twierdzi, że na takiej powierzchni jaką obejmują koncesje w Polsce potrzeba wykonać ponad 9 tysięcy studni wydobywczych. Jednak wygląd nie jest najgorszy.

Metoda ta polega na wpompowaniu do każdego odwiertu pod wysokim ciśnieniem w głębokie odwierty 19000000 litrów wody z piaskiem i domieszką substancji chemicznych tzw. płuczki, by rozsadzić skałę łupkową i uwolnić gaz. Taką ilość wody zużywa 1000 osób w ciągu jednego roku!

Następnie gaz wraz z częścią wtłoczonego do odwiertu płynu wypompowuje się na powierzchnię. Część substancji jest toksyczna, więc w przypadku przeniknięcia do wód gruntowych mogą je zanieczyścić.

Biorąc pod uwagę, że planowane jest 9 tys. odwiertów łatwo policzyć, że firmy zanieczyszczą chemikaliami i toksynami wodę, która jest równa zapotrzebowaniu 9 mln Polaków w ciągu roku. Nie ma technologii, która pozwalałaby ją całkowicie oczyścić.

Rząd zaś mocno bagatelizuje te zagrożenia. Premier podpisał rozporządzenie zwalniające firmy wydobywcze z obowiązku dostarczania dokumentacji o efektach środowiskowych swojej działalności.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o gazie łupkowym obejrzyj film:

Occupy Chevron (Poland), ab