Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 14.05.2014

Alergia chorobą cywilizacji. Co czwarty Polak wymaga konsultacji

Coraz więcej osób cierpi na alergię. Badania na przestrzeni lat pokazują, że wraz z upływem czasu mamy wprost proporcjonalny wzrost zachorowań, a populacja alergików się zwielokrotniła.
Alergia chorobą cywilizacji. Co czwarty Polak wymaga konsultacjiGlowImages/EastNews
Posłuchaj
  • Prof. Bolesław Samoliński i dr Anna Nowicka o alergii (Debata medyczna/Jedynka)
Czytaj także

- Obecnie nawet prawie 50 proc. osób ma mniejsze lub większe objawy alergii. Natomiast konsultacji lekarskich wymaga co czwarty Polak - powiedział w "Debacie medycznej" Jedynki prof. Bolesław Samoliński, Prezydent Polskiego Towarzystwa Alergicznego.

Jego zdaniem, wpływ na rozwój alergii mają czynnik środowiskowe. Zanieczyszczenie powietrza, chemizacja życia, trochę nadmiernie sterylny tryb życia. - Zamieniliśmy choroby brudnych rąk na choroby czystych rąk. Kiedyś populacja umierała z powodu infekcji, dzisiaj cierpi z powodu chorób alergicznych - tłumaczył specjalista.

O tym, że rozwojowi alergii sprzyja wychowywanie dziecka w sterylnym środowisku, przekonana jest też pediatra-alergolog dr Anna Nowicka. - U dzieci z rodzin z wyższym wykształceniem, które mają wyższe dochody, częściej występują choroby alergiczne niż w środowisku wiejskim - powiedziała. Nie zmienia to jednak faktu, że u dzieci bardzo trudno jest rozpoznać chorobę alergiczną. - Dziecko nie wytwarza zwykle odpowiedniej ilości przeciwciał klasy IGE i często badania nie potwierdzają tła alergicznego. Możemy jedynie podejrzewać występowanie alergii, gdy pojawiają się wysypki skórne - powiedziała. Zwykle objawiają się one na szyi, na policzkach, wokół ust i oczu oraz w zgięciach stawowych.

U dorosłych natomiast standardowo wykonuje się testy skórne. - Jeżeli nie dają nam odpowiedzi to szukamy przeciwciał w surowicy krwi. Jest też metoda polegająca na tym, że alergen podaje się w pacjentowi w  kapsułce. Zarówno pacjent, jak i lekarz nie wiedzą co się w niej znajduje. Jest o tzw. podwójna ślepa próba - tłumaczył prof. Samoliński.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Jego zdaniem, w miarę upływu czasu, uda się zdefiniować czynniki, które odpowiadają za wzrost zachorowań na alergię i ludzkość wymyśli metodę prewencji. Jak dotąd, naturalnym antyalergenem dla dziecka pozostaje mleko, pokarm matki. Razem z nim dziecku dostarczane jest wiele substancji, które chronią przed chorobą. Z kolei najczęściej uczulające jest mleko krowie, białko jaja kurzego, soja i pszenica.

Jak żyć z alergią? Zapraszamy do wysłuchania całej debaty, którą prowadził dr Mariusz Gujski.

tj/ag