Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 12.05.2013

Alergia: może dopaść każdego i w każdym wieku

- Z alergią jest jak z miłością. Może wystąpić w każdym wieku. Objawy są różnorodne, a skutki trudne do przewidzenia - powiedziała w debacie medycznej Jedynki dr Barbara Sieradzka, pediatra i alergolog.
Alergia: może dopaść każdego i w każdym wiekuGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Dr Barbara Sieradzka i prof. Bolesław Samuliński o problemach alergików (Debata medyczna/Jedynka)
Czytaj także

Problem alergii z roku na rok narasta. Jeszcze 10 lat temu jej objawy miało znacznie mniej osób niż dziś. Cierpi na nią ok. 30 proc. Polaków.

Zdaniem prof. Bolesława Samulińskiego problem nie tylko narasta, ale też się zmienia. - Kiedyś byliśmy przekonani, że jest to choroba dorastającej młodzieży. Coraz więcej przybywa osób w skrajnych przedziałach wiekowych dzieciństwa i po 70. roku życia. Mamy zdumiewające zjawiska reakcji na coraz więcej alergenów w różnych przedziałach wiekowych, które wcześniej były od nich wolne - powiedział Samuliński.

Dokładanie nie wiadomo z czego to wynika. Wiadomo na pewno, że z czegoś, co jest związane z cywilizacją. Bo w krajach dobrze rozwiniętych alergia wzrasta w tempie nieobserwowanym niż w innych regionach świata. - To co wiemy na pewno, to spaliny i zanieczyszczenie środowiska. Im bardziej jest zanieczyszczone, tym więcej alergii np. Wrocław i Kraków należą do takich regionów w Polsce. Regiony, które są bardziej czyste, okolice Białegostoku i Lubelszczyzna, mają jej mniej - powiedział Samuliński.

Dr Barbara Sieradzka, która była na misji w Kinszasie, w Kongo, potwierdziła, że wzrost alergii ma uzasadnienie w powszechnej industrializacji społeczeństw, ale dotyczy też krajów Afryki. - Tam trafiały dzieci najczęściej dosyć dobrze sytuowane, które zmieniły styl żywienia na zachodni. To mogło być jednym z czynników, który prowokował narastanie zjawiska alergii - powiedziała.

Zdaniem Samulińskiego wynika to z tego, że mamy coraz bardziej chemiczną żywność. Znaczenie może też mieć zbyt sterylne wychowywanie dzieci w pierwszym okresie życie. - Nie dostają naturalnych bodźców, które wynikają np. z przebywania w lesie, gdzie są czynniki stymulujące układ odpornościowy jak wirusy i bakterie, które nie szkodzą - powiedział Samuliński. Podkreślił też, że mitem jest jakoby szczepienia mogły wpływać na występowanie chorób alergicznych.

Dowiedz się więcej o alergii. Czy np. uczulenie na jad owadów może być niebezpieczne dla zdrowia? Jak diagnozować alergie? Jaka jest z dostępnością do jej leczenia? Debatę medyczną Jedynki prowadził dr Mariusz Gujski.