Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 07.10.2014

Eksperci: opieka nad chorym na SM powinna być kompleksowa

Stwardnienie rozsiane to jedna z najczęściej występujących przewlekłych chorób neurologicznych. Szacuje się, że w Polsce na SM cierpi między 40 a 60 tys. osób.
W Polsce system finansowania ochrony zdrowia powinien być mieszanyW Polsce system finansowania ochrony zdrowia powinien być mieszanysxc.hu/public domain

Polska wciąż jest daleko za innymi, często mniej rozwiniętymi gospodarczo, krajami europejskimi, a polscy pacjenci nadal nie są objęci kompleksową opieką.
Jak podkreśliła w audycji "Debata medyczna" w radiowej Jedynce prezes zarządu Fundacji Neuropozytywni Izabela Czarnecka, według standardów opracowanych przez Europejską Platformę Stwardnienia Rozsianego (The European Multiple Sclerosis Platform), osobą chorą na SM powinien zajmować się zespół specjalistyczny. - Chory ze stwardnieniem rozsianym potrzebuje nie tylko leków i kontaktu z neurologiem, ale także konsultacji z innymi specjalistami - wyjaśniła.
Dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. zdrowia z Uczelni Łazarskiego, autor raportu dotyczącego SM, zaznaczył, że stwardnienie rozsiane to jednostka chorobowa, która wymaga interdyscyplinarnego podejścia. - Pacjenci uskarżają się na to, że opieka nad nimi nie jest kompleksowa. W każdej poradni otrzymują poradę dotyczącą tylko jednego narządu, natomiast brak jest koordynacji leczenia, która dawałaby im poczucie bezpieczeństwa i wydłużała aktywność zawodową - oznajmił.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na platformie moje.polskieradio.pl >>>

- Roczne koszty związane z wypłacaniem zwolnień lekarskich, rent i emerytur osobom chorym wynoszą 444 mln zł. Poprawa systemu ochrony zdrowia w zakresie opieki nad pacjentem ze stwardnieniem rozsianym pozwoliłaby na efektywniejsze zarządzanie tą jednostką chorobową, uniknięcie kosztów społecznych i poprawę efektów zdrowotnych dla tych pacjentów - wyliczył.
Czarnecka zwróciła też uwagę, że w opracowanych standardach podkreśla się, że hospitalizacja chorego nie zawsze jest konieczna, co również pozwoliłoby na zmniejszenie kosztów leczenia osób z SM. - Myśmy obliczyli, że koszty hospitalizacji, których moglibyśmy uniknąć to ponad 45 mln zł - dodał dr Gryglewicz. Także - według eksperta - są środki, które można by wykorzystać na stworzenie modelu kompleksowej opieki nad pacjentami w oparciu o już istniejące poradnie specjalizujące się w stwardnieniu rozsianym.

Wysłuchaj całej audycji! Rozmawiała Iwona Schymalla.

"Debata medyczna" na antenie Jedynki w każdą niedzielę o godz. 16.10. Zapraszamy!

kk/asz