Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 14.11.2013

Światowy Dzień Cukrzycy. Ty też jesteś zagrożony

- Z cukrzycą wiąże się wiele problemów. Ta choroba dotyczy nie tylko regulacji stężenia glukozy we krwi. Wcześnie rozpoznana i dobrze leczona pozwala uniknąć groźnych konsekwencji jak: zawał serca, udar mózgu, ślepota, konieczność dializowania czy zaburzenia sprawności seksualnej - ostrzegali lekarze w Jedynkowej debacie.
Badanie poziomu cukru we krwi. Chorzy na cukrzycę w Polsce diagnozowani są zdecydowanie zbyt późno, często dopiero gdy wystąpią powikłaniaBadanie poziomu cukru we krwi. Chorzy na cukrzycę w Polsce diagnozowani są zdecydowanie zbyt późno, często dopiero gdy wystąpią powikłaniaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Światowy Dzień Cukrzycy. Ty też jesteś zagrożony (Debata medyczna/Jedynka)
  • Jak żyć z cukrzycą? Radzi Edyta Wojtczak, pielęgniarka i edukatorka diabetyczna (Jedynka/cztery pory roku)
Czytaj także

W rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga 14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Choć postęp medycyny sprawił, że chorzy na cukrzycę żyją dłużej i mają lepszy dostęp do fachowej pomocy, to wciąż pacjenci trafiają do diabetologów zbyt późno. Lub trafiają do innych specjalistów - już z powikłaniami płynącymi z niezdiagnozowanej i nieleczonej cukrzycy.

- Mniej więcej połowa Polaków nie wie, że ma cukrzycę lub jest nią bezpośrednio zagrożona. Z naszych badań wynika, że aż 5 procent dorosłej populacji cierpi na tę chorobę. To liczba ogromna - powiedział w radiowej Jedynce prof. Zbigniew Gaciong.

Rozpoznanie samej choroby jest bardzo proste - stężenie glukozy we krwi wykona każde laboratorium, a każdy lekarz może je zlecić. Wykonać badanie - jak radzą lekarze zaproszeni do udziału w "Debacie medycznej" - powinny szczególnie osoby z grupy ryzyka zachorowania na cukrzycę. Należą do niej osoby powyżej 45. roku życia, osoby z nadwagą i otyłością, nadciśnieniem, z problemami w poziomie lipidów, kobiety które miały cukrzycę ciążową oraz ci, w których najbliższej rodzin gdzie występowała cukrzyca.

Tylko wcześnie zdiagnozowana choroba, albo wykrycie jej zagrożenia w tzw. stanie przedcukrzycowym, daje jeszcze możliwość zapobieżenia najgroźniejszym powikłaniom. - W Polsce curzyca rozpoznawana jest bardzo często na oddziałach kardiologicznych, neurologicznych albo przez okulistów, bo nierozpoznana zdążyła już doprowadzić do powikłań - podkreślił prof. Grzegorz Dzida.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Goście dr. Mariusza Gujskiego ze smutkiem zauważyli, że Polacy niechętnie się badają. Szacuje się, że w naszym kraju żyje około 3 milionów diabetyków z czego aż milion to osoby niezdiagnozowane, a kolejne 2-3 miliony zagrożone są wystąpieniem cukrzycy. Czym różnią się między sobą różne typy cukrzycy? Jakie wyniki powinny nas zaniepokoić? Jaką dietę stosować, by ustrzec się choroby? Czy na cukrzycę może zachorować osoba, która ma prawidłową wagę i prowadzi zdrowy tryb życia? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Debata medyczna" na antenie Jedynki w każdą niedzielę o godz. 16.10. Zapraszamy!

(asz)