Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 18.04.2012

Węgry ugięły się pod naciskami Unii Europejskiej

Węgierski rząd, złożył w Zgromadzeniu Narodowym projekt nowelizacji ustawy o Banku Centralnym, co było głównym warunkiem odblokowania negocjacji z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym.
W ocenie B. Pęka, po wygranych wyborach Fideszu, Victor Orban będzie zachowywał się racjonalnieW ocenie B. Pęka, po wygranych wyborach Fideszu, Victor Orban będzie zachowywał się "racjonalnie" miniszterelnok.hu

Chodzi o rozmowy w sprawie pożyczki finansowej w wysokości 20 mld euro, która ma uchronić Węgry przed katastrofą gospodarczą.
Rząd zaproponował nowelizację jednego z paragrafów konstytucji. Przewidywał on upolitycznienie Banku Centralnego poprzez połączenie tej instytucji z Urzędem Nadzoru Rynku Finansowego (PSZAF). Kontrowersyjny paragraf umożliwiłby wybór nowej Rady Monetarnej, której członkowie byli by zatwierdzani przez parlament zdominowany przez rządzący Fidesz, przy czym obecny prezes Banku - Andras Simor pełniłby w nowej instytucji jedynie funkcję wiceprezesa.
Przedkładając nowelizację ustawy minister gospodarki Gyorgy Matolcsy podkreślił również, że rząd zrezygnował z zasady, iż jego przedstawiciel będzie brał udział w posiedzeniach Rady Monetarnej Banku Centralnego. Rada nie zostanie również rozwiązana w przypadku przyjęcia wspólnej waluty.
Wiele spornych kwestii pozostaje jednak otwartych i nie wiadomo czy Komisja Europejska zadowoli się ustępstwami rządu. Rząd nie wycofał się bowiem z pomysłu dokooptowania dwóch swoich przedstawicieli do Rady Monetarnej, co może nadal upolityczniać decyzje Rady, która -wbrew rządowi - podwyższa stopy procentowe. Rząd zlekceważył również zastrzeżenie KE, dotyczące znacznego, 75 procentowego zmniejszenia pensji prezesa i członków Rady.
Negocjacje w sprawie udzielenia kredytów zostały przerwane 16 grudnia, kiedy unijny komisarz do spraw polityki ekonomicznej i fiskalnej zerwał rozmowy z węgierskim rządem po zatwierdzeniu kontrowersyjnej nowelizacji o Banku Centralnym.
13 kwietnia premier Viktor Orban zarzucił Komisji Europejskiej przekroczenie kompetencji, twierdząc, że węgierski rząd przesłał Brukseli obszerne wyjaśnienia na temat zastrzeżeń dotyczących węgierskiej legislatywy. Orban uznał, że jeśli Komisja ma uwagi do węgierskiego ustawodawstwa to może wystąpić do Trybunału w Strassburgu ale nie powinna uzależniać od nich udzielenia kredytów. Wspomniane kwestie będą tematem rozmów premiera Orbana i przewodniczącego KE Jose Manuela Borroso 23 kwietnia w Brukseli.