Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Owsiński 11.02.2013

Miliony euro na badania nad grafenem

- Niedługo będziemy mówić, że każde dziecko już wie czym jest grafen - uważa dr Wojciech Strupiński twórca technologii wytwarzania grafenu.
Model struktury grafenuModel struktury grafenuAlexanderAlUS/wikipedia

Komisja Europejska ogłosiła w Brukseli wyniki konkursu w ramach europejskiego programu "Nowe Technologie i Technologie Przyszłości”. Jako jeden z dwóch projektów flagowych został wybrany Projekt Grafenowy. Jedynym uczestnikiem grafenowego projektu flagowego z Polski, pośród 74 zespołów z 17 państw Unii Europejskiej, jest Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie.

Gość "Naukowego zawrotu głowy" powiedział, że grafen to jedna warstwa atomów, której nie widać, nie słychać i nie czuć, a jest niezwykle trudna do badania i zastosowania.

- Grafen wykazuje szereg bardzo interesujących właściwości dla różnych zastosowań od elektroniki po medycynę. Jest wytrzymalszy niż stal, czy diament; przewodzi prąd, a także jest elastyczny i przezroczysty - dodał dr Strupiński.

Dr Zygmunt Łuczyński, dyrektor Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie powiedział, że na rynku dalekowschodnim ukazują się już ekrany dotykowe w których wykorzystano technologie grafenowe. - Grafen jako materiał konstrukcyjny dodawany do innych materiałów tworzy kompozyty. Uważa się, że kompozyty zawierające grafen będą przewyższały kompozyty z innymi formami węgla - zauważył.

KE na projekt grafenowy, którego realizacja ma potrwać 10 lat, przeznaczyła budżet wynoszący kilkaset milionów euro.

to