Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Luiza Łuniewska 18.06.2011

Skandynawskie fascynacje

Gdyby nie inspektor Palu, którego stworzył Mika Waltari, być może nie byłoby Kurta Wallandera i innych postaci słynnych detektywów.
Skandynawskie fascynacje

Mika Waltari jest obok Tove Janssona najbardziej znanym fińskim pisarzem. Sławę na całym świecie zdobył dzięki powieściom historycznym. Ale pisywał również kryminały, które w Skandynawii już dawno uznano za klasykę gatunku. - Pierwszy kryminał napisał na konkurs, zresztą pierwszy konkurs na kryminał ogłoszony w Finlandii - mówi Sebastian Musielak, tłumacz, nieżyjącego już, fińskiego pisarza. Być może bez inspektora Francisa Palmu nie byłoby słynnego dziś Kurta Wallandera i innych słynnych skandynawskich detektywów.

Waltari mówił, że nie musi pisać autobiografii, bo wszystko, co miał do powiedzenia o swoim życiu prywatnym zawarł juz w książkach. W cyklu o inspektorze Palmu zawarł reminiscencje ze swojej burzliwej helsińskiej młodości. Inne książki - zdradzają "mistyczne ukąszenie" - zresztą jego ojciec był wybitnym kaznodziejom. - Wiele o jego życiowej filozofii mówi powieść "Egipcjanin Sinuhe", ale o nim, jako o człowieku wiemy tak naprawdę niewiele - mówi Musielak. Cierpiał na depresje dwubiegunową, był też - jak twierdził - obciążony alkoholizmem. Jego twórczość to historia trudnych i burzliwych poszukiwań sensu życia.

Sebastian Musielak przetłumaczył kryminał Miki Waltariego "Kto zabił panią Skrof", który jest obecnie czytany w Jedynce.

W audycji także rozmowa z Dagiem Solstadem, jeden z najbardziej znanych pisarzy norweskich, a także autor czytanej wcześniej w Programie 1, powieści "Jedenasta powieść, osiemnasta książka". Pisarz opowiada m. in. o swojej fascynacji twórczością Witolda Gombrowicza.

(lu)

Aby wysłuchać audycji Anny Stempniak, wystarczy kliknąć "Skandynawskie fascynacje" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.